Kontrakty na inwestycje - nowy instrument polityki rozwoju regionalnego
W ramach kontraktów wojewódzkich w latach 2001-2002 najwięcej na inwestycje będzie mogło wydać województwo mazowieckie, a najmniej lubuskie. Większość kontraktów zostanie zawarta z rządem 19 czerwca.
18.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Kontrakty mają być nowym instrumentem polityki rozwoju regionalnego, który zakłada przede wszystkim wyrównanie szans poszczególnych regionów i likwidowanie opóźnień najsłabszych. Mają one integrować różne źródła finansowania: z budżetu, Unii Europejskiej i ze środków samorządu.
Wszystkie kontrakty muszą być nie tylko podpisane do 30 czerwca, ale również ratyfikowane przez sejmiki wojewódzkie i Radę Ministrów.
Priorytetami na liście obszarów wsparcia są m.in. rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej i telekomunikacyjnej, restrukturyzacja bazy ekonomicznej ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw i rozwoju turystyki, wspieranie rozwoju zasobów ludzkich, a więc edukacji, szkoleń i programów stypendialnych oraz wsparcie obszarów zagrożonych marginalizacją poprzez aktywizację obszarów wiejskich i ożywienie bazy ekonomicznej miast.
Dwuletni okres obowiązywania kontraktów związany jest m.in. z dostosowywaniem polskiego prawa do rozwiązań Unii. W Unii budżet i tego typu kontrakty obejmują okres sześciu lat. W przyszłości także w Polsce planowane jest zastosowanie tego modelu. (aka)