Komisja regulaminowa poparła projekt PiS zmian w regulaminie izby
Komisja regulaminowa i spraw poselskich poparła projekt autorstwa PiS zmian w regulaminie sejmu. PiS chce m.in. likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej i zakazu odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich.
Wycofany przez wnioskodawców - ze względu na zastrzeżenia prawników z Biura Analiz Sejmowych - został jedynie punkt projektu PiS zmieniający zasady organizacji wysłuchania publicznego. PiS chciał, by można je było przeprowadzić na wniosek jednej trzeciej sejmowej komisji, do której trafił projekt ustawy, której miałoby ono dotyczyć. Obecnie potrzeba do tego głosów większości posłów komisji.
Komisja regulaminowa poparła natomiast wszystkie inne postulaty PiS, wśród których była m.in. likwidacja tzw. zamrażarki, czyli skrócenie czasu oczekiwania projektu na rozpatrzenie w sejmie. PiS chce do regulaminu wprowadzić przepis obligujący posłów do przeprowadzenia pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia projektu u marszałka sejmu.
PiS postuluje również zmiany w postępowaniu w sejmie z projektami obywatelskimi. Według propozycji Prawa i Sprawiedliwości, pierwsze czytanie wszystkich projektów obywatelskich odbywałoby się zawsze na posiedzeniu plenarnym sejmu (obecnie może również odbyć na posiedzeniu komisji). Zakłada ona ponadto, że w pierwszym czytaniu nie można byłoby zgłosić wniosku o odrzucenie projektu obywatelskiego.
PiS chce również dać w swym projekcie opozycji większy wpływ na kształt porządku obrad Sejmu. Proponuje, by każdy klub parlamentarny miał prawo wprowadzenia do porządku dziennego posiedzenia izby jednego punktu.
Prawo i Sprawiedliwość postuluje też przyznanie sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej nowych kompetencji. Projekt PiS obliguje rząd m.in. do informowania komisji o stanowisku, jakie ma zamiar zająć podczas szczytów Rady Europejskiej (spotkania przywódców państw i rządów państw członkowskich).
Komisja regulaminowa miała się zająć ponadto w czwartek trzema innymi projektami dotyczącymi zmian w regulaminie sejmu: jednym autorstwa PiS i dwoma autorstwa Ruchu Palikota. Szef komisji Maciej Mroczek (Ruch Palikota) poinformował jednak, że komisja zajmie się nimi podczas kolejnego posiedzenia izby, prawdopodobnie za dwa tygodnie.
PiS i RP chcą w swych projektach powołania trzech nowych komisji stałych w sejmie. Prawo i Sprawiedliwość proponuje komisję energii, surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Ruch Palikota chce natomiast powołania komisji "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji (taka komisja pracowała w poprzedniej kadencji jako komisja nadzwyczajna), a także komisji ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.