Trwa ładowanie...
d1zga4e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kolejny protest w Ferguson ws. śmierci czarnoskórego nastolatka

Kilkaset osób zgromadziło się przed komendą policji w Ferguson w stanie Missouri, protestując przeciw przemocy policji i domagając się ukarania funkcjonariusza, który w sierpniu zastrzelił w tym mieście czarnoskórego nastolatka Michaela Browna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nocny protest w Ferguson
Nocny protest w Ferguson (AFP, Fot: Joshua Lott)
d1zga4e

Najpierw protestujący zebrali się na spotkaniu modlitewnym w miejscowym kościele, gdzie skandowali "Życie czarnych się liczy" i inne hasła, następnie przemaszerowali pod komendę.

Niektórzy demonstranci próbowali zablokować główne drzwi budynku, ale nie pozwolili im na to policjanci wyposażeni w sprzęt do tłumienia zamieszek. Część zgromadzonych zaczęła śpiewać pieśń "We Shall Overcome", protest song z czasów walki o równouprawnienie w USA w latach 50. i 60. Policja aresztowała kilka osób znajdujących się przed budynkiem.

Te i inne demonstracje oraz akcje biernego oporu odbywały się w Ferguson i innych miejscowościach w okolicach oddalonego o 20 km St. Louis pod wspólną nazwą "Moral Monday", na zakończenie czterodniowej akcji "Ferguson October".

d1zga4e

18-letni Michael Brown został zastrzelony 9 sierpnia przez 28-letniego policjanta Darrena Wilsona, jednak okoliczności tragicznego incydentu pozostają niejasne. Miejscowa policja twierdzi, że Brown z kilkoma innymi nastolatkami szedł środkiem ulicy, a na zwróconą mu przez policjanta uwagę zareagował agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna mimo że ten stał z rękami w górze.

Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów. Od tego czasu wielokrotnie organizowano protesty i demonstracje.

Na razie nie wiadomo, czy policjantowi zostanie wytoczony proces. Decyzję w tej sprawie ma dopiero podjąć ława przysięgłych. Istnieją obawy, że w razie braku procesu w Ferguson może dojść do nowych rozruchów.

Kilka dni temu w St. Louis ponownie biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Według policji w tym przypadku to chłopiec pierwszy zaczął strzelać do funkcjonariusza, który w czasie tego zdarzenia nie był na służbie, lecz pracował dla prywatnej agencji ochrony.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów