Trwa ładowanie...

Kolejny front wojny otwarty? Polacy jasno o planach Bodnara

Jakie działania są konieczne, żeby zakończyć polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego i uzdrowić instytucję? Czy zdaniem Polaków wystarczy usunięcie sędziów dublerów, a może konieczne jest skrócenie kadencji i powołanie nowego składu TK? Polacy wypowiedzieli się na ten temat w sondażu.

Adam BodnarAdam BodnarŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d3z4ozd
d3z4ozd

Ankietowanym w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zadano pytanie: "Co powinno wydarzyć się w sprawie Trybunału Konstytucyjnego?". Zaledwie 13,6 proc. badanych opowiedziało się za utrzymaniem obecnego składu TK i nieprzeprowadzaniem zmian.

Zdaniem 33,3 proc. badanych, konieczna jest zmiana konstytucji i przerwanie kadencji obecnych sędziów TK. 37,9 proc. respondentów opowiada się natomiast za odwołaniem sędziów dublerów, na których miejsce Sejm powinien wskazać nowych. 15,2 proc. badanych nie ma jasnego stanowiska co do tego, jak rozwiązać sporną sytuację w Trybunale Konstytucyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy może być 458 posłów? "Wcześniej Dudzie to nie przeszkadzało"

Za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy w Trybunale Konstytucyjnym opowiada się 44 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku wyborców obecnego obozu rządzącego, 49 proc. ankietowanych chce usunięcia sędziów dublerów, a 45 proc. zmiany w konstytucji.

d3z4ozd

Adam Bodnar zapowiada zmiany w TK

Adam Bodnar zapowiedział, że do Sejmu trafi uchwała dotycząca Trybunału Konstytucyjnego. - Pracujemy nad zupełnymi drobiazgami. Chcemy, żeby ta uchwała byłą na tyle precyzyjna, żeby nie budziła żadnych wątpliwości - powiedział.

Szef resortu sprawiedliwości przyznał, że rząd patrzy na TK holistycznie, nie tylko przez pryzmat sędziów dublerów. - Na temat dublerów wiemy doskonale, że mamy orzeczenia europejskich trybunałów, które są publikowane ze stosowną adnotacją. Także prezesura pani Przyłębskiej jest stawiana pod znakiem zapytania. Co chwila z mediów dowiadujemy się m.in. o tym, jak dochodzi do manipulowania składami orzekającymi. Do tych wszystkich kwestii powinniśmy się odnieść - stwierdził Bodnar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d3z4ozd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4ozd
Więcej tematów