Trwa ładowanie...
d3ozprf

Kolejne zarzuty w sprawie gazociągu jamalskiego

Postawienie zarzutów kolejnym kilku osobom w związku ze sprawą gazociągu jamalskiego zapowiada gdańska prokuratura. Zamierza też oszacować szkody jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku włączenia do Europol Gazu spółki Gas Trading.

d3ozprf
d3ozprf

Według wiceszefa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Piotra Wesołowskiego śledztwo w sprawie gazociągu jamalskiego i światłowodu zakończy się w czerwcu. Na konferencji prasowej poinformował w czwartek, że prokuratura zamierza postawić - prawdopodobnie w ciągu miesiąca - zarzuty dwóm lub trzem osobom. Nie chciał ujawnić komu.

Dotychczas postawiono zarzuty czterem osobom: byłemu ministrowi przemysłu i handlu Wacławowi N. oraz trzem osobom związanym z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Wszystkim zarzucono działanie na szkodę firmy i państwa. Ich decyzje miały doprowadzić do tego, że Polska utraciła kontrolę nad nowoczesnym światłowodem.

Prokuratura zamierza powołać biegłych, by oszacowali szkody jakie poniosła strona polska po włączeniu do polsko-rosyjskiej spółki Europol Gaz firmy Gas Trading związanej z Aleksandrem Gudzowatym, szefem Bartimpexu.

Wzdłuż polskiego odcinka gazociągu Jamal - Europa Zachodnia wybudowano światłowód oraz system łączności, tzw. radiolinii. Zdaniem niektórych, światłowód położono z naruszeniem prawa. Pojawiły się opinie, że zagraża on interesom polskiej telekomunikacji a nawet suwerenności państwa. 2 stycznia 2001 roku prokuratura okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w tej sprawie.

d3ozprf

Zdaniem EuRoPol Gazu, firmy która wybudowała tranzytowy odcinek rurociągu światłowód i radiolinia mają służyć monitorowaniu jego funkcjonowania. Zainstalowane tam detektory informują operatora sieci o spadku ciśnienia gazu czy naprężenia gruntu. Dzięki temu można zlokalizować ewentualne uszkodzenia, bądź zagrożenia.

Wątpliwości budzi fakt, iż światłowód składa się z 24 włókien, podczas gdy do obsługi "wielkiej rury" wystarczą dwa włókna. Oznacza to, że tą drogą można wysyłać dane o łącznej wartości 60 gigabajtów. Funkcjonowanie tak potężnej infostrady, zdaniem niektórych specjalistów, może godzić w interesy polskiej telekomunikacji zwłaszcza, że wraz ze światłowodem wybudowano też alternatywny system łączności radiowej.

W związku z artykułami prasowymi, sugerującymi zagrożenia związane z kontrolą nad światłowodem, sprawą zajął się Urząd Regulacji Telekomunikacji, a jego prace badał specjalny zespół rządowy, powołany 17 listopada 2000 roku. Po dwóch miesiącach zespół uznał, że strona polska utraciła kontrolę nad całą inwestycją, czyli gazociągiem i światłowodem.

Komercyjnym wykorzystaniem światłowodu miał się zająć PolGaz Telekom. Po 32% udziałów w tej firmie mają EuRoPol Gaz oraz Gaztelekom, kontrolowany przez rosyjski Gazprom; resztę posiada Bartimpex Aleksandra Gudzowatego.

d3ozprf

Do końca 2000 roku firma, która zamierzała transmitować dane światłowodem dla celów komercyjnych musiała posiadać koncesję ministerstwa łączności. Od 1 stycznia obowiązek ten został zastąpiony zgłoszeniem zamiaru działania do Urzędu Regulacji Telekomunikacji tego ministerstwa.

Zgodnie z polskimi przepisami, każda firma polska i zagraniczna może zbudować i eksploatować system - w tym światłowodowy - służący do łączności wewnętrznej, czyli tzw. celów technologicznych, bez obowiązku poinformowania URT. Sieć taka nie może jednak służyć do świadczenia usług telekomunikacyjnych. (an, PAP, IAR)

d3ozprf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ozprf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj