Kodeks etyczny dla warszawskiego Ratusza
Pracownicy stołecznego Ratusza będą zobowiązani do zgłoszenia w specjalnym rejestrze korzyści, prezentów i podarunków, których szacunkowa wartość przekracza 100 zł. Taki zapis Ratusz wprowadził w nowym kodeksie etyki.
Kodeks wprowadza standardy postępowania urzędników w Ratuszu. Mają ich obowiązywać: praworządność, uczciwość, jawność, profesjonalizm, neutralność i współodpowiedzialność. Jak poinformował sekretarz miasta Adam Leszkiewicz, do tej pory obowiązywał kodeks, którego stanowiły dwa dokumenty. Jeden z nich wprowadził były prezydent stolicy Lech Kaczyński.
Podczas kampanii wyborczej pani prezydent obiecywała opracowanie nowego kodeksu. Teraz realizujemy te obietnice i na podstawie także dotychczasowych dokumentów opracowaliśmy nowy kodeks etyki - powiedział Leszkiewicz. Dodał, że nowy kodeks nie jest rewolucją tylko ewolucją.
Ponadto pracownik ma obowiązek ujawnienia wszystkich korzyści, jakie otrzymał w związku z wykonywaną pracą. Ma na to 7 dni. Uściśliliśmy pewne zapisy np. dotyczące kwiatów i artykułów spożywczych. Wprowadziliśmy limit 100 zł - powiedział Leszkiewicz. Dodał, że poprzednie zapisy przewidywały, wpisanie do rejestru "nawet plastikowego ołówka". (...) Kodeks ma uczulić pracowników na samą naganność przyjmowania podarunków.
Jeżeli pracownik miasta nie ujawni w rejestrze dobra, jakie otrzymał w związku z wykonywaną pracą, poniesie stosowane konsekwencje - zaznaczył skarbnik miasta.
Jak poinformował Leszkiewicz, obecnie Ratusz zatrudnia ok. 5 700 osób. Na terenie miasta urząd działa w 44 lokalizacjach.