Kirgistan w pigułce
Zwolennicy opozycji kirgiskiej zajęli siedzibę rządu w Biszkeku, stolicy kraju, i zażądali rezygnacji prezydenta Askara Akajewa, a przywódca opozycji Kurmanbek Bakijew zapowiedział przeprowadzenie nowych wyborów.
24.03.2005 | aktual.: 24.03.2005 14:19
Poniżej najważniejsze informacje o Kirgistanie.
++ Górzysta była republika radziecka granicząca z Chinami, Kazachstanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Większość spośród 5,3 mln mieszkańców wyznaje islam. Połowa ludności żyje w nędzy, bo gospodarka kraju załamała się w latach dziewięćdziesiątych. Dwie trzecie ludności stanowią Kirgizi, 14% Uzbecy, a 12,5% Rosjanie.
++ Prezydent Askar Akajew, z wykształcenia fizyk, rządzi krajem od uzyskania przez Kirgistan niepodległości w 1991 roku, ale mówi, że ustąpi po upływie obecnej kadencji, czyli w październiku. Ostrzegł, że próba wywołania "aksamitnej rewolucji" na modłę ukraińską może doprowadzić do wojny domowej.
++ W latach 90. Kirgistan cieszył się opinią "latarni demokracji" w poradzieckiej Azji Środkowej, ale utracił ją na progu XXI wieku, gdy władze uwięziły przywódcę opozycji Feliksa Kułowa, oskarżyły go o malwersacje i skazały w roku 2001 na siedem lat więzienia.
++ Zadłużenie zagraniczne w wysokości 2 miliardów dolarów dorównuje produktowi krajowemu brutto, ale 11 marca Akajew uzyskał od Klubu Paryskiego umorzenie z tej sumy 124 mln dolarów i przełożenie spłaty 431 mln dol.
++ Aż 40% wpływów z eksportu daje kopalnia złota w Kumtorze, działająca jako joint venture z kanadyjską firmą Cameco Corp.
++ Kirgistan pozwolił Amerykanom ustanowić na swym terytorium bazę lotniczą, wykorzystywaną jako punkt etapowy dla lotów do Afganistanu. W roku 2003 bazę lotniczą w Kirgistanie uruchomiła Rosja.