Trwa ładowanie...
d39ts4k
d39ts4k
x-news/TVN 24

Kard. Nycz: człowiek chce, by jego życie było sensowne

Odpowiedź o sens i cel życia zawiera się w dwóch słowach: człowiek chce być szczęśliwy i chce, żeby jego życie było sensowne, komuś służyło - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39ts4k

Metropolita warszawski przypomniał, że Bóg dał Kościołowi w wieku XX wielkich i świętych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II oraz błogosławionego Pawła VI.

Kard. Nycz nawiązał w homilii do ich kanonizacji i beatyfikacji, podkreślając, że każą one dziś - w uroczystość Wszystkich Świętych - postawić pytania: "Czym jest świętość?" oraz "dlaczego warto i trzeba człowiekiem świętym?". Podkreślił, ze świętość, do której jest powołany każdy chrześcijanin, pomaga w rozwiązywaniu wielu trudnych problemów w życiu zawodowym i społecznym.

d39ts4k

Stawiając pytanie, "dlaczego warto i trzeba być świętym", hierarcha przypomniał, że każdy człowiek szuka sensu swojego życia i jego celu. - Odpowiedź o sens i cel życia zawiera się w dwóch słowach: człowiek chce być szczęśliwy i człowiek chce, żeby jego życie było sensowne, komuś służyło. Sensem naszego życia powinno być nieustanne życie dla większej chwały Boga we wszystkim tym, co robimy - mówił kard. Nycz.

Świętość - jak wyjaśnił kard. Nycz - jest "wielkim darem Boga i udziałem w Jego świętości, do której zostaliśmy powołani przez chrzest". (...) Podkreślił, że jest to przede wszystkim łaska, dar zjednoczenia z Bogiem, a równocześnie naśladowanie Jezusa Chrystusa.

- Jeśli nasze życie będzie święte, wtedy droga, którą idziemy, będzie także sposobem do rozwiązania wielu trudnych problemów w życiu zawodowym i społecznym - zaznaczył hierarcha.

Po mszy św. kard. Nycz poprowadził przez Cmentarz Powązkowski procesję żałobną, zatrzymując się m.in. przy grobowcach biskupów warszawskich, tablicach katyńskich umieszczonych przy kościele św. Karola Boromeusza i grobie ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Podczas procesji modlono się też za ofiary drugiej wojny światowej, za zmarłych polityków, a także ludzi biednych i nieznanych.

Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

d39ts4k

Podziel się opinią

Share
d39ts4k
d39ts4k