Już wiadomo, co ukradli z domu Nowosielskiego
Szokująca kradzież w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego. Kradzież zgłosiła jego opiekunka. Informację potwierdziła małopolska policja.
23.02.2011 | aktual.: 23.02.2011 18:48
Według wstępnych ustaleń policji, z domu skradziono osiem-dziewięć ikon i obrazów wartych co najmniej kilkuset tysięcy złotych.
Do włamania doszło prawdopodobnie między wtorkowym popołudniem a środowym rankiem. Wyważone okno na tyłach domu zauważyła w środę rano opiekunka.
Policja, która przeprowadzała działania na miejscu przestępstwa, będzie się kontaktować z rodziną lub bliskimi zmarłego, w celu ustalenia, co zostało skradzione. Zapowiada także współpracę z ekspertami.
- Mamy dokładną dokumentację tego, co tam się znajdowało - powiedział krakowski marchand, historyk sztuki, przyjaciel i opiekun artysty Andrzej Starmach.
Starmach, powiedział, że nie wie, co zostało skradzione. Poinformował, że pracownik jego galerii udał się już na miejsce włamania z dokumentacją. - Z przekazanych przez niego informacji wynika, że skradziono dziewięć obrazów, ale na miejscu cały czas trwają prace - poinformował.
Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. W piątek w cerkwi greckokatolickiej przy ul. Wiślnej 11 odbędzie się nabożeństwo żałobne według wschodniej tradycji i wystawione zostanie ciało zmarłego.
Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Krakowie i Warszawie. Był profesorem i długoletnim wykładowcą krakowskiej ASP.
Artysta malował portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech. W 2008 r. Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis, a w 2010 r. prestiżową Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, którą przyznano mu w "w uznaniu dla osiągnięć artystycznych oraz jego wytrwałej pracy na rzecz pojednania Kościołów i narodów".
NaSygnale.pl: Jak przeżyć w takich warunkach?