Trwa ładowanie...
wielka brytania

Julian Assange wygłosił oświadczenie

Wzywam Baracka Obamę do zaprzestania polowania na WikiLeaks - mówił Julian Assange, który wciąż przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Twórca portalu WikiLeaks zabrał publicznie głos po raz pierwszy od marca tego roku.

Share
Julian Assange wygłosił oświadczenie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Kerjim Okten
d208r07

Assange wygłosił swoje oświadczenie z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie. 41-letni Australijczyk podziękował swoim zwolennikom, których kilkuset zgromadziło się pod budynkiem. Wyraził także wdzięczność prezydentowi i rządowi Ekwadoru za przyznanie prawa do azylu w tym kraju. - Odważny południowoamerykański kraj stanął po stronie sprawiedliwości - mówił twórca WikiLeaks. Assange skierował również słowa podziękowania do pracowników ambasady oraz członków swojej rodziny.

W drugiej części swojego przemówienia Assange zwrócił się bezpośrednio do władz Stanów Zjednoczonych. Twórca WikiLeaks, odnosząc się do zarzutów wobec WikiLeaks, wezwał prezydenta Baracka Obamę do - jak mówił - zaprzestania polowania na czarownice. Assange zaapelował także o zwolnienie amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który dwa lata temu został aresztowany i oskarżony o ujawnienie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej USA.

d208r07

Przemówienie, którego słuchało kilkaset osób, Assange zakończył podniesieniem do góry kciuków.

Julian Assange ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, by uniknąć deportacji do Szwecji po wyczerpaniu drogi przed sądami angielskimi. Szwedzka prokuratura domaga się wydania Assange'a w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, by przesłuchać go w związku z zarzutami gwałtu i napaści seksualnej. Władze Ekwadoru w czwartek pozytywnie rozpatrzyły wniosek Assange'a o azyl w tym kraju, ale Wielka Brytania oświadczyła, że nie gwarantuje mu bezpiecznego opuszczenia kraju.

d208r07

Podziel się opinią

Share
d208r07
d208r07
Więcej tematów