Trwa ładowanie...

John Kerry w Davos: nie utożsamiać ekstremizmu z islamem

Sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł Zachód, by był ostrożny w kwalifikowaniu ekstremistów w Iraku, Syrii czy Nigerii jako islamskich radykałów, nawet jeśli terroryści twierdzą, że ich motywem jest wiara. Zapowiedział wizytę w Nigerii w ciągu kilku dni.
Share
John Kerry w Davos: nie utożsamiać ekstremizmu z islamem
Źródło: PAP/EPA
d2weuvh

W czasie przemówienia na Światowym Forum Gospodarczym w Davos Kerry oświadczył, że błędem jest obwinianie muzułmanów o popełnianie zbrodni, które ich religia wyklucza.

Ostrzegł przed groźbą podsycania zjawisk "antysemityzmu i islamofobii" przy okazji globalnej walki z terrorem praktykowanym przez takie organizacje jak Państwo Islamskie, Al-Kaida czy Boko Haram w Nigerii.

Przypomniał, że "brutalny ekstremizm uderza wszędzie na świecie, odbierając życie, w większości muzułmanów".

d2weuvh

Jak zauważa agencja AP, wypowiedzi amerykańskiego szefa dyplomacji kontrastują z wcześniejszym przemówieniem prezydenta Francji Francois Hollande'a, który w Davos wezwał Zachód do wspólnej odpowiedzi na islamski ekstremizm.

Kerry oświadczył także, że wyzwanie stanowi nie tylko walka z Państwem Islamskim. "Musimy być silniejsi w Somalii, podwoić wysiłki i zakończyć przemoc w Nigerii; właśnie z tego powodu pojadę do tego kraju za kilka dni" - dodał.

Rzecznik Kerry'ego sprecyzował, że uda się on do Nigerii w niedzielę i spotka z prezydentem Goodluckiem Jonathanem, na trzy tygodnie przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi planowanymi na 14 lutego.

d2weuvh

Podziel się opinią

Share
d2weuvh
d2weuvh
Więcej tematów