Trwa ładowanie...
d1ttxak

Boko Haram

Najnowsze informacje
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, fot: SaharaTV

Boko Haram jest powstałą w 2002 roku w Nigerii organizacja militarna o charakterze terrorystycznym, opowiadająca się za szariatem w całej Nigerii i przeciwstawiająca się edukacji zachodniej. Według danych Globalnego Indeksu Terroryzmu z 2015 roku jest najbardziej śmiercionośną organizacją terrorystyczną.

Boko Haram – informacje ogólne

Organizację Boko Haram założył w 2002 roku Ustaz Mohammed Yusuf jako sunnicką sektę fundamentalistyczną, będącą pod wpływem wahabizmu i popierającą szariat. Początkowo organizacja Boko Haram mieściła się w północno-wschodniej Nigerii i stamtąd działała, później stała się też aktywna w Czadzie, Republice Nigru i Kamerunie.

Według danych z 2015 roku liczba członków Boko Haram mieściła się wtedy w przedziale 4–6 tysięcy (dane USA) lub 15 tysięcy (dane Amnesty International), a według niektórych doniesień, zbrojna siła Boko Haram może wynosić 30 000. Od czasu powstania przeciwrządowego w 2009 roku grupa Boko Haram zabiła 20 000 osób, a także przyczyniła się do wysiedlenia ponad dwóch milionów ludzi. Przypuszczalnie organizacja miała powiązania z Al-Kaidą, a w 2015 roku oficjalnie ogłosiła swoją lojalność wobec Państwa Islamskiego.

Boko Haram – ataki terrorystyczne

Boko Haram odpowiada za wiele ataków zbrojnych, między innymi zamieszki z 2009 roku, w których wyniku zginęło kilkaset osób, wtedy też zginął założyciel organizacji, Ustaz Mohammed Yusuf. W 2010 roku bojownicy Boko Haram zaatakowali więzienie, z którego uwolnili kilkuset więźniów, z których część należała do organizacji. Częstą formą zamachów przeprowadzanych przez Boko Haram były napady motocyklowe.

Przeprowadzali też liczne zamachy bombowe, 26 sierpnia 2011 roku przeprowadzili atak na mieszczącą się w Nigerii siedzibę ONZ. Rebelianci z Boko Haram wielokrotnie atakowali chrześcijańskie kościoły – szczególnie śmiercionośną była akcja z czerwca 2012 roku, kiedy terroryści napadli na kilka kościołów, a w wyniku ataku oraz późniejszych zamieszek zginęło kilkadziesiąt osób, a 150 zostało rannych.

W październiku tego samego roku z ręki członków Boko Haram, którzy wtargnęli do akademika, zginęło 27 studentów. Takie ataki powtarzały się regularnie do roku 2015, kiedy we wrześniu ogłoszono, że wszystkie obozy i komórki organizacji zostały zniszczone. Osłabienie Boko Haram mogą potwierdzać statystyki przedstawione przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, według których w drugim kwartale 2016 roku zginęło najmniej osób w przeciągu pięciu lat, w liczbie 244.

Boko Haram – przywódcy

Ustaz Mohammed Yusuf był założycielem i pierwszym przywódcą Boko Haram. Po jego śmierci w 2009 roku liderem został Abubakar Shekau, a w 2016 roku jego miejsce zajął wyznaczony przez ISIS Abu Musab al-Barnawi. Poza głównym liderem, który stoi na czele hierarchicznej struktury Boko Haram, organizacja działa jako sieć komórek, z której każda liczy po kilkuset członków.

Boko Haram – finansowanie

Boko Haram gromadzi fundusze na swoje działania z nielegalnych działalności, jak przemyt narkotyków – udało się wykryć ich powiązanie z handlem kokainą. Poza tym bojownicy organizacji dokonywali porwań (za rodzinę Abu Musab al-Barnawi porwanych w 2013 roku zażądali ponad trzy miliony dolarów), rabunków i wyłudzeń. Dodatkowo Boko Haram wspomagają skorumpowani politycy i sympatycy skrajnych ruchów islamistycznych.

d1ttxak

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttxak
d1ttxak
d1ttxak
Więcej tematów
d1ttxak

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj