Trwa ładowanie...

Jest decyzja Watykanu w sprawie ks. Wojciecha Lemańskiego z parafii w Jasienicy

Ks. Krzysztof Kozera został mianowany przez abp. Henryka Hosera nowym administratorem parafii w Jasienicy - poinformował rzecznik prasowy kurii diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki. Rzecznik dodał, że nowy administrator ma przejąć parafię w najbliższym czasie, do 5 lipca. Dzieduszycki poinformował też, że jest już decyzja Watykanu w sprawie poprzedniego proboszcza parafii ks. Wojciecha Lemańskiego.

Share
Jest decyzja Watykanu w sprawie ks. Wojciecha Lemańskiego z parafii w Jasienicy
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d193k7z

Rzecznik nie chciał ujawnić decyzji w sprawie księdza Lemańskiego. Jak mówił, abp Hoser chce najpierw przekazać decyzję osobiście samemu zainteresowanemu. Dodał, że arcybiskup od ponad tygodnia stara się nawiązać kontakt z ks. Lemańskim, ale on jednak unika kontaktu ze swoim zwierzchnikiem.

Ks. Lemański był proboszczem parafii w Jasienicy do lipca 2013 roku. Został usunięty dekretem abp. Hosera za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Kapłan na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy jest zamknięta. Jak informowała wówczas kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni".

d193k7z

Podziel się opinią

Share
d193k7z
d193k7z
Więcej tematów