PolskaJarosław Kaczyński ujawnił swoją teczkę

Jarosław Kaczyński ujawnił swoją teczkę

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił dwa sfałszowane dokumenty opisujące rzekome podpisanie przez niego tzw. lojalki ze stanu wojennego. Dokumenty znajdują się w ujawnionych przez J.Kaczyńskiego jego teczkach z IPN.

Jarosław Kaczyński ujawnił swoją teczkę
Źródło zdjęć: © PAP

Piątkową konferencję prasową prezes PiS rozpoczął od przedstawienia zaświadczenia z IPN z 26 marca 2004 roku, przyznającego mu status pokrzywdzonego. Oświadczył też, że jest zdecydowanym zwolennikiem lustracji, ale nie ujawniania wszystkich akt wszystkich ludzi. Nie mówię o politykach - podkreślił.

J.Kaczyński podkreślił, że w jego tych teczkach "są różne rzeczy". Nie będę ich komentował. Nie ma tam niczego kompromitującego - dodał.

Zaznaczył, że w materiałach są dwie sfałszowane notatki - prawdopodobnie sfałszowane w 1992, 1993 roku - które opisują to samo wydarzenie. Te dwie opisują rzekome podpisanie przeze mnie "lojalki" - zaznaczył J.Kaczyński.

Jego zdaniem, "są tu dowody fałszowania w postaci podpisów nieżyjącego oficera SB". Jak dodał, są także inne dowody, że to było fałszerstwo. Podkreślił, że sprawa powinna zostać wyjaśniona i dlatego złożył zawiadomienie o przestępstwie.

J.Kaczyński zaznaczył też, że z dokumentów wie, iż w początkach lat 90. był "traktowany jako osoba szczególnie niebezpieczna, którą trzeba zniszczyć i której dawna służba bezpieczeństwa nienawidzi". To skądinąd dla mnie wielka pochwała - dodał.

J.Kaczyński poinformował, że jedną z tych dwóch sfałszowanych notatek zobaczył podczas procesu z "Nie" przed laty.

Chodzi o głośną sprawę opublikowania sfałszowanej "deklaracji lojalności" J. Kaczyńskiego ze stanu wojennego przez tygodnik "Nie" w 1993 roku. Marek Barański zamieścił tam artykuł, w którym zasugerował też, że ówczesny lider Porozumienia Centrum był informatorem SB. W 1998 r. Barański został skazany na karę grzywny w procesie karnym, jaki wytoczył mu Kaczyński. W "Nie" ukazał się później artykuł "Przepraszamy Kaczyńskiego", w którym autor przyznał, że "lojalka" była fałszywa, a on sam padł ofiarą prowokacji UOP. Sąd uznał, że Kaczyński nie podpisywał w grudniu 1981 r. żadnej "lojalki" i że nie był współpracownikiem SB.

J.Kaczyński powiedział też, że nie chce formułować żadnych podejrzeń, kto mógł sfałszować dokumenty z jego teczek z IPN.

We wtorek w TVN 24 płk Lesiak - który stał na czele tajnego zespołu w UOP, prowadzącego od 1992 r. tajne operacje przeciwko ugrupowaniom prawicowym, m.in. Porozumieniu Centrum - powiedział, że zna materiały byłej SB dotyczące J.Kaczyńskiego.

Nie przedstawiały one żadnej wartości operacyjnej, więc nie było potrzeby ingerencji w ich treść. Według mojej wiedzy, pan Jarosław Kaczyński nie był rozpracowany przez SB, a jedynie był w tak zwanym zainteresowaniu - mówił.

A jeśli chodzi o Lesiaka, to trudno się spodziewać, że ogłosi, że sfałszował. Proszę zrozumieć płk. Lesiaka - powiedział prezes PiS, pytany o tę wypowiedź.

Dodał, że "w teczce jest wiele autentycznych, różnej zresztą jakości materiałów SB". Są sfałszowane dwie notatki oraz jest kilka kart, które są dowodem tego fałszerstwa - mówił.

J.Kaczyński uważa, że jego teczkę założono prawdopodobnie w połowie lat 70. Sądzę, że ta teczka mogła się pojawić gdzieś w połowie lat 70.(...) I od tego czasu coś tam powinni zbierać - ocenił. Jak dodał, ostatnie dokumenty, są z 1982 roku, stwierdzające, że nie prowadzi działalności, choć - jak zaznaczył - ją prowadził.

Jeden z dziennikarzy zapytał o informacje nt. życia osobistego: "Były kiedyś sugestie m.in. Lecha Wałęsy na temat pana życia prywatnego, chodziło tutaj o inną orientację seksualną. Pan Lech Wałęsa potem tłumaczył, że to przez Lesiaka, że to nie do końca tak było, więc czy to też znajduje się w tej teczce?".

W tej teczce na ten temat nie ma ani jednego słowa - odpowiedział J. Kaczyński.

Jak dowiedziała się PAP w biurze prasowym PiS, nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy zawartość teczek J.Kaczyńskiego znajdzie się w Internecie.

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)