Jan Dworak nowym prezesem TVP
Jan Dworak, dziennikarz związany niegdyś z "Solidarnością" i producent telewizyjny i filmowy będzie nowym prezesem Telewizji Polskiej S.A. Wybór jest o tyle zaskakujący, że Dworak nie znalazł się w finałowej trójce, z której we wtorek Rada Nadzorcza TVP miała wyłonić nowego prezesa.
28.01.2004 | aktual.: 28.01.2004 11:34
17 lutego Jan Dworak zastapi dotychczasowego szefa telewizji publicznej Roberta Kwiatkowskiego. Do tego dnia ma być również skompletowany cały, pięcioosobowy nowy zarząd TVP.
We wtorek żaden z trzech finalistów konkursu - czyli Andrzej Budzyński, Piotr Gaweł i Ryszard Pacławski - nie uzyskał 6 głosów członków Rady Nadzorczej wymaganych do wyboru na nowego szefa telewizji. Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Antoni Dragan wyjaśnił, że w tej sytuacji Rada postanowiła wybierać nowego prezesa ponownie, spośród dziesiątki kandydatów do fotela szefa TVP. Według nieoficjalnych informacji Dworak - który wcześniej został bardzo wysoko oceniony w audycie - otrzymał siedem głosów.
Rada Nadzorcza wybrała również po trzech kandydatów na cztery pozostałe do obsadzenia stanowiska w zarządzie TVP. Kandydaci na członka zarządu do spraw programowych to: Ryszard Pacławski, Maciej Pawlicki i Andrzej Budzyński. Kandydaci na członka zarządu do spraw ekonomiczno-finansowych to: Stanisław Wójcik, Piotr Dmochowski-Lipski i Marcin Murawski. O stanowisko członka zarządu do spraw marketingu i reklamy rywalizować będą: Lech Kaczor, Piotr Gaweł i Jacek Bochenek. Natomiast Marek Hołyński, Leszek Bogdanowicz i Andrzej Kazimierski będą ubiegać się o funkcję członka zarządu do spraw wdrażania nowych technologii i rozwoju
Jan Dworak z wykształcenia jest polonistą, skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczynał w latach 70. w pismach sportowych. W latach 80. był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu, internowany od 13 grudnia 1981 r. do 26 lipca 1982 r. W latach 1984-85 był organizatorem i sekretarzem redakcji tygodnika "Przegląd Katolicki".
W 1989 r. uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu" w podzespole ds. środków masowego przekazu. W tym samym roku był współorganizatorem i sekretarzem redakcji drugiej edycji "Tygodnika Solidarność". Przez pewnien czas był jego redaktorem naczelnym.
W latach 1989-1991 Dworak pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Radiokomitetu (szefem był wówczas Andrzej Drawicz)
. W tym czasie Dworak przygotowywał pierwsze projekty ustaw o radiofonii i telewizji.
Od 1992 r. jest współwłaścicielem firm producenckich "Prasa i Film" oraz "Studio A" (produkuje obecnie popularne seriale "Miodowe lata" oraz "Kasia i Tomek").
W latach 1993-1998 Dworak był założycielem i przez dwie pierwsze kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2000 r. jest wiceprezesem Krajowej Izby Producentów.
W latach 1999-2000 był członkiem Komitetu Kinematografii, współtworzył społeczne projekty ustawy o kinematografii.
Przez 4 lata (1998-2002) zasiadał w Radzie Programowej TVP.