Jan Dworak nowym prezesem TVP
Jan Dworak, dziennikarz związany niegdyś z "Solidarnością" i producent telewizyjny i filmowy będzie nowym prezesem Telewizji Polskiej S.A. Wybór jest o tyle zaskakujący, że Dworak nie znalazł się w finałowej trójce, z której we wtorek Rada Nadzorcza TVP miała wyłonić nowego prezesa.
17 lutego Jan Dworak zastapi dotychczasowego szefa telewizji publicznej Roberta Kwiatkowskiego. Do tego dnia ma być również skompletowany cały, pięcioosobowy nowy zarząd TVP.
We wtorek żaden z trzech finalistów konkursu - czyli Andrzej Budzyński, Piotr Gaweł i Ryszard Pacławski - nie uzyskał 6 głosów członków Rady Nadzorczej wymaganych do wyboru na nowego szefa telewizji. Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Antoni Dragan wyjaśnił, że w tej sytuacji Rada postanowiła wybierać nowego prezesa ponownie, spośród dziesiątki kandydatów do fotela szefa TVP. Według nieoficjalnych informacji Dworak - który wcześniej został bardzo wysoko oceniony w audycie - otrzymał siedem głosów.
Rada Nadzorcza wybrała również po trzech kandydatów na cztery pozostałe do obsadzenia stanowiska w zarządzie TVP. Kandydaci na członka zarządu do spraw programowych to: Ryszard Pacławski, Maciej Pawlicki i Andrzej Budzyński. Kandydaci na członka zarządu do spraw ekonomiczno-finansowych to: Stanisław Wójcik, Piotr Dmochowski-Lipski i Marcin Murawski. O stanowisko członka zarządu do spraw marketingu i reklamy rywalizować będą: Lech Kaczor, Piotr Gaweł i Jacek Bochenek. Natomiast Marek Hołyński, Leszek Bogdanowicz i Andrzej Kazimierski będą ubiegać się o funkcję członka zarządu do spraw wdrażania nowych technologii i rozwoju
Jan Dworak z wykształcenia jest polonistą, skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczynał w latach 70. w pismach sportowych. W latach 80. był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu, internowany od 13 grudnia 1981 r. do 26 lipca 1982 r. W latach 1984-85 był organizatorem i sekretarzem redakcji tygodnika "Przegląd Katolicki".
W 1989 r. uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu" w podzespole ds. środków masowego przekazu. W tym samym roku był współorganizatorem i sekretarzem redakcji drugiej edycji "Tygodnika Solidarność". Przez pewnien czas był jego redaktorem naczelnym.
W latach 1989-1991 Dworak pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Radiokomitetu (szefem był wówczas Andrzej Drawicz)
. W tym czasie Dworak przygotowywał pierwsze projekty ustaw o radiofonii i telewizji.
Od 1992 r. jest współwłaścicielem firm producenckich "Prasa i Film" oraz "Studio A" (produkuje obecnie popularne seriale "Miodowe lata" oraz "Kasia i Tomek").
W latach 1993-1998 Dworak był założycielem i przez dwie pierwsze kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2000 r. jest wiceprezesem Krajowej Izby Producentów.
W latach 1999-2000 był członkiem Komitetu Kinematografii, współtworzył społeczne projekty ustawy o kinematografii.
Przez 4 lata (1998-2002) zasiadał w Radzie Programowej TVP.