Jak zrobić kotylion na 11 listopada? Poznaj wzór dekoracji na Święto Niepodległości
Od niedawna tradycyjną ozdobą na 11 listopada stał się kotylion. Dowiedz się, jak przygotować dekorację na Święto Niepodległości. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
07.11.2019 11:32
Kotylion na Święto Niepodległości. Instrukcja krok po kroku
Kotylion na 11 listopada możemy przygotować z papieru, bibuły lub materiału. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku. Jak zrobić kotylion z papieru?
- Narysuj na białym i czerwonym brystolu dwie gwiazdy o dwunastu ramionach, które powinny być w równej odległości od siebie. Średnica gwiazdy powinna wynosić około 15 centymetrów. Czerwona gwiazda ma być większa od białej. Zakończenia ramion powinny być prostokątne.
- Wytnij obie gwiazdy.
- Zagnij ramiona gwiazd, posmaruj klejem ich końcówki i przyklej do wewnątrz. Pamiętaj, że czerwona gwiazda powinna być większa od białej.
- Przyklej białą gwiazdę do czerwonej.
- Możesz jeszcze przykleić do białej gwiazdy niewielkie białe kółko.
- Z tyłu kotylionu zamocuj agrafkę. Ozdoba gotowa!
Kotylion na 11 listopada. Co to jest?
Kotylion spopularyzował po 2010 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Zależało mu, żeby powstał prosty symbol dumy z polskich barw narodowych. Prezydent zachęcał szczególnie uczniów i nauczycieli szkolnych, by przygotowywali kotyliony na znak obywatelskiej wspólnoty.
Warto wiedzieć, że kotylion nie jest prawidłową nazwą ozdoby. Słowo to oznaczało w XIX wieku taniec towarzyski albo niewielką rozetę, którą przypinano do ubrania partnerom w tańcu. Właściwa nazwa to kokarda narodowa.
Według zarządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej kokardy narodowe w barwach biało-czerwonych:
"1) mogą być używane w szczególności z okazji: Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego i Narodowego Święta Niepodległości;
2) wpinane są z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego;
3) składają się z dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego, o średnicy 40 do 60 mm, przy czym promień okręgu białego powinien stanowić ½ promienia kokardy".
Jeśli chcemy przygotować poprawną kokardę, musi ona spełniać te wytyczne.