PolskaJak sobie radzić z upałem?

Jak sobie radzić z upałem?

Częste kąpiele i picie dużej ilości płynów
pomagają lepiej znieść upały. Ważne, by chronić głowę przed
słońcem i uważać z opalaniem. Nie należy lekceważyć omdleń,
zwłaszcza u osób starszych i chorych - wtedy trzeba wezwać lekarza.

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza mogą się okazać niebezpieczne m.in. dla ludzi z chorobami układu krążenia, np. z chorobą wieńcową czy niewydolnością serca i dla osób starszych, ponieważ są obciążeniem dla słabego organizmu - podkreślił lekarz rodzinny z Łodzi, doktor Marcin Pustkowski.

Przy wysokich temperaturach osoby te muszą szczególnie na siebie uważać. W upały najlepiej pozostać w domu, aby uniknąć wysiłku, który dodatkowo obciąża organizm. W domu warto włączyć wentylator lub zrobić lekki przeciąg - radzi specjalista.

W upale należy też uważać na małe dzieci, które szczególnie łatwo się odwadniają. Powinno się je często poić i lekko ubierać - dodał dr Pustkowski.

Jeśli trzeba wyjść na dwór, należy zabezpieczyć się przed słońcem: ubrać się lekko i przewiewnie, a głowę osłonić kapeluszem. Najlepiej zakładać luźne, lekkie ubrania w jasnych kolorach. Dobrze sprawdzają się bawełna i len. Oczy chronimy ciemnymi okularami ze szkłami z filtrem UV.

Odpowiedni sposób ubierania dotyczy nie tylko osób starszych i chorych, ale i zdrowych dorosłych, a przede wszystkim dzieci.

W upały ważne jest, aby dużo pić, ponieważ wraz z potem pozbywamy się wody i soli mineralnych. Ich niedobór najlepiej uzupełniać niegazowaną mineralną wodą, sokami (np. pomidorowym), kefirem lub napojami izotonicznymi. Lepiej unikać alkoholu.

Osoby starsze i z chorobami krążenia muszą jednak pamiętać, że nie tylko niedobór, ale także nadmiar płynów może im zaszkodzić. Najlepiej popijać często i małymi łykami- zaznaczył dr Pustkowski.

Latem należy też unikać przebywania na słońcu w godzinach od 10.00 do 14.00, gdy świeci ono najmocniej. To ważne zwłaszcza, gdy przyjmuje się leki (wiele leków może powodować nadwrażliwość na promienie słoneczne).

Wychodząc na słońce, należy pamiętać o posmarowaniu odsłoniętych części ciała kremem z filtrem UV (SPF) o numerze co najmniej 15. Jeśli jednak dojdzie do łagodnego oparzenia, można wziąć letnią kąpiel albo zastosować zimne okłady na oparzone miejsca.

Upał może prowadzić do udaru cieplnego. Objawia się on podwyższoną temperaturą ciała - powyżej 39,6 st. C, szybkim biciem serca i szybkim oddechem, omdleniami - często jest to pierwszy objaw u osób starszych - drgawkami, podwyższonym lub obniżonym ciśnieniem, zaburzeniami świadomości - wyjaśnia dr Pustkowski. W takim przypadku należy bez wahania wezwać pogotowie. Każdy z tych objawów - szczególnie u osób starszych i schorowanych - jest alarmujący- dodał.

Do grupy ryzyka należą także osoby otyłe, cukrzycy, ludzie cierpiący na nadczynność tarczycy, biorący niektóre leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i leki na chorobę Parkinsona.

Warto pamiętać, że upały mogą także zaszkodzić przechowywanym w domu lekom. Wystawione na działanie słońca i temperatur niektóre środki, zwłaszcza czopki, globulki i maści, mogą się rozpuszczać lub upłynniać, jełczeć i zmienić skład chemiczny.

W czasie upałów apteczkę najlepiej trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Podczas szczególnie wysokich temperatur niektóre leki (czopki, syropy i witaminy) można trzymać w lodówce.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)