PolskaJak opanować korupcję w służbie zdrowia?

Jak opanować korupcję w służbie zdrowia?

Wiceprezesi NFZ Michał Kamiński i Marek Mazur nie pojechali w czwartek na sanie do Zakopanego. Kulig oraz trwającą właśnie konferencję sponsorują koncerny farmaceutyczne - m.in. Polpharma, Polfarmex i Polfa Pabianice. Gdy to ujawniła "Gazeta Wyborcza", szef NFZ Jerzy Miller odwołał natychmiast Kamińskiego z sympozjum.

Wiceprezes musiał zrezygnować z powodu ważnych obowiązków- informuje kamiennym głosem Renata Furman, rzecznik NFZ. Natomiast pan Mazur pojawi się w Zakopanem tylko, by wygłosić referat, i od razu wraca do Warszawy.

Minister zdrowia Marek Balicki zapowiada: - Będziemy także obserwować, jakie decyzje NFZ podejmie w stosunku do firm farmaceutycznych, które finansowały tę i wcześniejsze konferencje z atrakcjami dla urzędników.

Balicki już wydał swoim podwładnym "kategoryczny zakaz udziału w tego typu imprezach". Podobny zakaz wyda wkrótce rada nadzorcza NFZ. Gdzie brakuje kultury i roztropności, tam trzeba, niestety, wprowadzić regulaminy - mówi prof. Janusz Zalewski, szef rady. Wiceprezesi powinni brać pod uwagę dobre imię funduszu, które ostatnio i tak jest nadszarpnięte.

  • Ministerstwo wspólnie z Fundacją Batorego przygotowało już poprawki do ustawy zdrowotnej. Urzędnicy i wspierający ich eksperci będą prowadzili rejestry korzyści uwzględniające wszystkie prezenty od firm farmaceutycznych oraz udział w konferencjach sponsorowanych (z przelotem, hotelem czy obiadem). Ministerstwo chce też monitorować recepty wypisywane przez lekarzy: jeśli okaże się, że któryś zbyt często zaleca drogi lek, choć na rynku jest jego tańszy odpowiednik, będzie się tłumaczył.
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)