Jak "Krzyś" Mleczki odpowiedział na "szczęść Boże"
Wprowadzenie zwyczaju, że na zakrapianych
imprezach jest "Krzyś" - ktoś, kto nie pije, by innych bezpiecznie
odwieźć - jest celem akcji stowarzyszenia MIVA, pomagającemu
misjonarzom zdobywać środki transportu. Księżom pomagają policjanci.
"Akcja ma na celu promocję bezpiecznego powrotu z imprez - zabaw, wesel i dyskotek" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Aby wyróżnić tych, których nie należy namawiać do alkoholu, MIVA przygotowuje dla nich kilka tysięcy metalowych znaczków z "Krzysiem", imiennikiem patrona kierowców.
_ "Wiadomo, że na imprezach są nie tylko tańce, ale i alkohol. Znaczek będzie wskazywał, że jego właściciel jest kierowcą. Ludziom nieraz trudno wytłumaczyć, by nie częstowali alkoholem"_ - powiedział dyrektor MIVA Polska ks. Marian Midura, który przyznał, że zdarzyło, się, że górale zabierali się do rękoczynów, gdy kapłan-kierowca nie skorzystał z poczęstunku.
Pierwsze znaczki zostaną rozprowadzone w najbliższy piątek, przy okazji imienin Krzysztofa, ale "by wprowadzić zwyczaj, trzeba kilkunastu lat"- dodał Midura.
Znaczki według projektu Andrzeja Mleczki nie będą rozdawane za darmo, lecz za ofiarę na środki transportu dla misjonarzy - samochody, łodzie, motocykle, rowery, czasem awionetki, słonie, muły i woły. Midura opowiedział, że niektórzy odradzali mu wybór krakowskiego rysownika, wskazując na antyklerykalne karykatury, jednak Mleczko ochoczo zgodził się na współpracę, pytając tylko, jak się odpowiada na "szczęść Boże".
By dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych "Krzysiów", Kościół będzie współpracował z policją drogową, kapelanami drogowymi i komendami wojewódzkimi policji.
"Będziemy wspierać każdą inicjatywę, która spowoduje, że choć jedna osoba mniej zginie lub dozna obrażeń"- zapewnił rzecznik stołecznej policji kom. Marek Kubicki. Podkreślił, że akcja pomoże kształtować asertywną postawę tych, którzy muszą odmawiać na imprezach.
Podinsp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji apelował, by na imprezach towarzyskich zadbać, by pijani nie prowadzili później pojazdów, w razie potrzeby odebrać im kluczyki, wezwać taksówkę lub przenocować. Wyraził przekonanie, że uda się wykreować model kierowcy niepijącego, gdy piją inni. Poinformował, że po wprowadzeniu przepisów uznających prowadzenie po pijanemu za przestępstwo mniej kierowców odważało się wyruszyć w drogę pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, ale sytuacja z wolna powraca do wcześniejszego stanu.
W 2002 roku nietrzeźwi spowodowali 4460 wypadków, w których zginęło 568 osób, a ponad 6000 zostało rannych. W Warszawie w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku doszło do 819 wypadków, nietrzeźwi byli sprawcami 40, w których zginęły 2 osoby, a 51 odniosło rany.
MIVA - Mission Vehicle Association - to organizacja działająca w dziewięciu krajach. MIVA Polska powstała w 2000 roku i zebrała dotychczas pieniądze na 49 samochodów, 19 rowerów, 7 motocykli, traktor i silnik do łodzi, który zostanie zamontowany w barce dla misjonarzy pracujących w Amazonii. Także na ten cel zostaną przekazane fundusze zebrane w akcji "Krzyś".