PolskaJak głosować? Poradnik wyborcy

Jak głosować? Poradnik wyborcy

W niedzielę wybory parlamentarne. Za dwa tygodnie pójdziemy do lokali wyborczych wybierać prezydenta RP. Jutro o 6 rano rozpoczną się wybory parlamentarne. Będziemy mogli oddać głos na osoby, które - w naszym przekonaniu - będą najlepiej broniły naszych interesów w Sejmie i Senacie przez najbliższe 4 lata.

Jak głosować? Poradnik wyborcy
Źródło zdjęć: © Dziennik Łódzki

Zastanawiasz się, jak głosować, żeby głos był ważny? Co się stanie, jeżeli nie weźmiemy udziału w głosowaniu? Jak reagować, jeśli głosowanie nie będzie przebiegało prawidłowo? Przeczytaj nasz poradnik. Prawdopodobnie już we wtorek zostaną ogłoszone oficjalne wyniki wyborów.

Gdzie i kiedy

O tym, gdzie znajduje się obwód głosowania, dowiesz się z ogłoszeń, które zostały rozwieszone na klatce schodowej Twojego bloku lub w pobliżu domu. Zwróć uwagę nie tylko na adres obwodu, ale też jego numer. Może się bowiem zdarzyć, że w jednym budynku zostanie usytuowanych kilka obwodów głosowania. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 6.00 do 20.00. Głosowanie to Twoje prawo a nie obowiązek. Jeśli nie będziesz w nim uczestniczył to, niezależnie od przyczyny, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Krzyżyk czy ptaszek

Jeżeli w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wstawisz tak zwanego ptaszka, głos będzie nieważny. Honorowane będą tylko karty, na których w odpowiednim okienku znajdzie się „X" lub krzyżyk. Pamiętaj! Dopuszczalne są tylko znaki, w których przecinają się dwie linie, a miejsce przecięcia znajduje się wewnątrz kratki. Dokonanie jakichkolwiek adnotacji czy rysunków na kartce nie wpływa na ważność głosu. Pod warunkiem, że nie zahaczą one o kratkę przy nazwisku któregokolwiek z kandydatów.

Broszura do Sejmu, karta do Senatu

W lokalu wyborczym dostaniemy broszurę i kartę. W broszurze wskażemy, kogo najchętniej widzielibyśmy w ławach sejmowych. Na karcie wybierzemy swoich kandydatów na senatorów.

Wybory do Sejmu

Broszura, którą dostaniesz, składa się ze stron ponumerowanych od 1 do 9. Wszystkie karty w broszurze będą zadrukowane tylko po jednej stronie. Na każdej stronie znajdą się listy dwóch komitetów wyborczych w kolejności, jaką wylosowano. Listy są ponumerowane od 1 do 19 (brakuje listy 14 i 17, w naszym regionie nie są one zarejestrowane i ich brak nie oznacza, że dostaliśmy niekompletną broszurę!). Jak wybierać? Najpierw musimy znaleźć listę, na którą chcemy głosować, a następnie oddać swój głos na kandydata z danej listy. W tym celu stawiamy znak „X" przy jego nazwisku. Jeżeli na jednej liście zaznaczysz więcej niż jedną osobę, głos będzie zaliczony na konto jednej z zaznaczonych przez Ciebie osób - tej, która ma na liście wyższą pozycję. Głos będzie nieważny, jeśli: * nie zaznaczysz żadnego nazwiska * zaznaczysz więcej niż jedną osobę i osoby te są kandydatami z różnych list * oddasz głos w broszurze innej niż oryginalna lub nieopatrzonej pieczęciami komisji wyborczej

Wybory do Senatu

Senatora będziemy wybierać na karcie (żółtej z jednej strony i białej na odwrocie). Znajdziemy tam nazwiska 15 kandydatów, ułożone alfabetycznie, w dwóch kolumnach. Oprócz imienia i nazwiska będzie też komitet, z którego wywodzi się każdy z nich. Jak wybierać? Żeby oddać ważny głos, musimy postawić znak „X" przy nazwisku kandydata lub kandydatów, których najchętniej widzielibyśmy w senatorskich ławach. W okręgu łódzkim i piotrkowskim możemy wybrać maksymalnie dwóch kandydatów, w sieradzkim nie więcej niż trzech. Głos będzie nieważny, gdy: * nie zaznaczysz żadnej osoby * zaznaczysz trzy lub więcej nazwisk w okręgu łódzkim lub piotrkowskim * zaznaczysz cztery lub więcej nazwisk w okręgu sieradzkim * oddasz głos na karcie innej niż oryginalna lub nieopatrzonej pieczęciami komisji wyborczej

Weź ze sobą dokument

Do obwodu wyborczego nie musisz zabierać ze sobą dowodu osobistego. Głos można oddać, legitymując się jakimkolwiek dokumentem ze zdjęciem. Może to być na przykład prawo jazdy. * Dowód osobisty będzie niezbędny w jednym przypadku. Otóż, jeśli okaże się, że nie ma Cię w spisie wyborców, zostaniesz do niego dopisany pod warunkiem, że wylegitymujesz się dowodem. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim młode osoby, które niedawno ukończyły 18 lat i głosują po raz pierwszy oraz ci, którzy niedawno zmienili miejsce zamieszkania. W ich przypadku jest największe ryzyko, że nie znaleźli się w spisie.

(Polskapresse)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)