Trwa ładowanie...
d1rkf0t
d1rkf0t

Islamistyczna organizacja wspiera działania IS

Islamski Ruch Uzbekistanu (IRU) - powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie islamistów - powiadomił, że wspiera organizację Państwa Islamskiego (IS). IS zajęło w ostatnim czasie znaczne obszary Iraku i Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1rkf0t

- W imieniu wszystkich członków naszego ruchu i zgodnie z naszym najświętszym obowiązkiem ogłaszam, że jesteśmy w tych samych szeregach, co Państwo Islamskie w wojnie islamu z niewiernymi - powiedział lider IRU Usman Gazi.

Wcześniej media informowały, że pod koniec września w Syrii w następstwie ataków powietrznych koalicji międzynarodowej zginęło 17 Uzbeków walczących po stronie IS.

Cytowane przez agencję RIA źródło w organach ścigania Uzbekistanu twierdzi, że terrorystyczne ugrupowanie IRU zintensyfikowało werbunek i trening bojowników w przygranicznych rejonach Pakistanu i Afganistanu, co zmusza służby Uzbekistanu do zwiększenia efektywności sieci agenturalnej.

d1rkf0t

W Uzbekistanie regularnie dochodzi do zatrzymań domniemanych członków IRU, którego kwatera główna znajduje się w Afganistanie. Islamski Ruch Uzbekistanu został utworzony w roku 1996, jest uważany za organizację terrorystyczną przez USA, państwa Azji Środkowej i Rosję.

Islamski Ruch Uzbekistanu przyznał się w czerwcu wraz z pakistańskimi talibami do przeprowadzenia ataku na lotnisko w Karaczi na południu Pakistanu; śmierć poniosło wówczas 38 osób.

d1rkf0t

Podziel się opinią

Share
d1rkf0t
d1rkf0t
Więcej tematów