Trwa ładowanie...
d34wuiu

Irak: tysiące sunnitów protestują, domagając się ustąpienia premiera al-Malikiego

Tysięce sunnitów protestowały w Iraku, żądając dymisji premiera szyity Nuriego al-Malikiego oskarżanego o dyskryminowanie ich społeczności. Manifestowano w Bagdadzie, Samarze, Mosulu oraz w prowincji Anbar na zachodzie, gdzie sunnici stanowią większość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja sunnitów po piątkowej modlitwie w Ramadi
Demonstracja sunnitów po piątkowej modlitwie w Ramadi (AFP, Fot: Azar Shallal)
d34wuiu

Około 400 wiernych zebrało się w jednym z meczetów na północy irackiej stolicy. Na transparentach widniały napisy: "Niesprawiedliwości dość!", "Naród domaga się poszanowania swoich praw".

W mieście Samarra, około 100 km na północ od Bagdadu, manifestanci zgromadzili się na głównym placu, gdzie kilka tysięcy sunnitów utworzyło obozowisko. Na transparentach widniały hasła wzywające Malikiego do ustąpienia "bez negocjacji".

Fala ostatnich protestów zaczęła się w Iraku pod koniec grudnia, kiedy policja aresztowała ochroniarzy ministra finansów, sunnity Rafiego al-Isawiego. Zatrzymanie ochroniarzy wywołało protesty sunnitów, uważających, że są dyskryminowani przez rząd Malikiego, który wykorzystuje przeciwko nim przepisy antyterrorystyczne.

W Iraku szyici stanowią ok. 60 proc. mieszkańców kraju. Ludność ta była dyskryminowana za czasów Saddama Husajna, obalonego w następstwie amerykańskiej inwazji z 2003 roku. Sunnici, którzy dominują w całym świecie arabskim, stanowią 15-20 proc. ludności Iraku. Zajmowali za rządów Husajna najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych.

d34wuiu

Podziel się opinią

Share

d34wuiu

d34wuiu
Więcej tematów