PolskaInternetowy poradnik o korupcji

Internetowy poradnik o korupcji

Poradnik "Jak powinien zachować się obywatel w sytuacji korupcyjnej" zamieszczono na stronie internetowej krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Informacje są fragmentem Obywatelskiej Karty Antykorupcyjnej, która decyzją Prokuratora Krajowego ma być rozpropagowana we wszystkich prokuraturach. Są też dostępne na stronach internetowych organów wymiaru sprawiedliwości, samorządów i instytucji oświaty w całym kraju.

Internetowy poradnik o korupcji
Źródło zdjęć: © PAP

W poradniku jest mowa m.in. o tym, co zrobić, gdy ktoś żąda lub proponuje korzyść materialną, posiada wiedzę o przestępstwie korupcyjnym i jak uzyskać złagodzenie kary, gdy takie przestępstwo już się popełniło.

Jak podano, w przypadku propozycji korupcyjnej należy zawiadomić prokuraturę, policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Natomiast w przypadku niemożności takiego działania "należy samodzielnie dążyć do uzyskania dowodów korupcji".

Dokument przypomina, że jednym z podstawowych zachowań obywatelskich ograniczających korupcję jest odmowa wręczenia czy też przyjęcia łapówki. "Trzeba sobie uświadomić, że 'uwikłanie się' w sytuację korupcyjną wpływa często na całe dalsze życie, ograniczając podstawowe prawo każdego człowieka do wolności w podejmowaniu decyzji. Nie ujawniając takiej sytuacji, stajemy się swoistymi 'zakładnikami' współsprawcy przestępstwa oraz ewentualnie innych osób" - przestrzega poradnik.

Obywatelska Karta Antykorupcyjna powstała na przełomie lipca i sierpnia 2004 roku w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie. Została opracowana przez ówczesnego szefa tej prokuratury Błażeja Kolasińskiego. Opisuje zjawisko korupcji i szczegółowo omawia dotyczące jej przepisy prawa karnego. Jej autorzy chcieli przybliżyć przepisy m.in. młodzieży: uczniom i studentom. Z tego powodu Prokuratura Krajowa wystąpiła do ministerstwa edukacji o rozpropagowanie Karty w szkołach. W listopadzie 2005 roku tekst Karty uzupełniono w szczecińskiej Prokuraturze Apelacyjnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)