PolskaInternet finansowany z UE

Internet finansowany z UE

Najlepsze polskie pomysły na wzbogacenie zawartości Internetu mogą być współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. W piątek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zainaugurowano przystąpienie Polski do programu e-Content.

Na całym świecie z Internetu korzysta obecnie ok. 600 mln ludzi, z czego 1/3 to Europejczycy. Aż 65% informacji umieszczanych na witrynach i portalach to wiadomości w języku angielskim.

Unii Europejskiej zależy, by w sieci internetowej znalazły się przekazy w wielu językach, ukazujące różnorodność kulturową Europy. Dlatego w ramach programu eContent z unijnych funduszy współfinansowane są takie projekty, które wzbogacają zawartość cyberprzestrzeni o tematy "europejskie".

Polacy uczestniczą na razie tylko w dwóch projektach realizowanych w ramach programu eContent: w tworzeniu platformy dotyczącej zbiorów muzeów morskich oraz mapy 40 państw europejskich. Do udziału w tych przedsięwzięciach polskie instytucje zostały zaproszone przez swoich partnerów z UE.

W listopadzie zeszłego roku Polska oficjalnie przystąpiła do programu eContent, ale jego rozpoczęcie zainaugurowano dopiero w piątek w AGH. "Teraz to polskie firmy, instytucje, związki gmin będą mogły zaproponować partnerom z zagranicy wspólne zrealizowanie projektów w Internecie" - mówił w piątek Wojciech Szewko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.

"Program eContent jest dla nas niezwykle ważny, bo daje szansę na tworzenie polskich treści w internecie, czyli tego, co motywuje ludzi do korzystania z komputerów i sieci. To krok w kierunku rozwoju społeczeństwa informatycznego i możliwość promocji naszej kultury" - podkreślał Wojciech Szewko.

Program eContent jest skierowany m.in. do instytucji kulturalnych, wydawnictw, archiwów, bibliotek, firm informatycznych, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają pomysł na umieszczenie w cyberprzestrzeni interesujących treści. Najlepsze projekty mają szanse na dofinansowanie z unijnych funduszy - w wysokości maksymalnie 50%, ale nie więcej niż 2,5 mln euro.

Projekty o wartości przynajmniej 2 mln euro muszą być realizowana przez partnerów z co najmniej dwóch państw europejskich. W ramach eContent nie mogą być jednak finansowane projekty badawcze, wyszukiwarki internetowe czy zakup sprzętu, bo program dotyczy wyłącznie tworzenia treści cyfrowych.

W przygotowaniu projektów i znalezieniu zagranicznych partnerów polskim firmą pomagać będzie Krajowy Punkt Kontaktowy programu eContent, który działa na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Budżet całego programu eContent to 100 mln euro. Przewiduje się, że w latach 2003-2004 na kolejne projekty z funduszy UE przeznaczone zostanie 51,5 mln euro.(iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)