IDF 2005: Yonah - pierwsze dwa rdzenie w notebookach

Nowe Pentium M - Yonah wchodzący w skład platformy Napa, pojawi się w pierwszych miesiącach 2006 roku. Z zapowiedzi wynika, że może to być prawdziwy przebój, bo przy zachowaniu podobnej energooszczędności co Pentium M, każdy z dwóch rdzeni ma być samodzielnie bardziej wydajny niż obecny Dothan. Przekazujemy Wam szczegóły techniczne tego bardzo zaawansowanego układu, które wcześniej nie były podane do publicznej wiadomości.
Yonah będzie wytwarzany w procesie technologicznym 65 nm i składał się ze 151 mln tranzystorów. Powierzchnia rdzenia to 90,3 mm2 - pomimo większej złożoności jest niewiele większa niż w obecnym Dothanie ( 83,6 )! Przez sprzęt towarzyszący będzie identyfikowany jako jeden procesor. Układ przeznaczony jest do współpracy z pamięciami DDR2 667 MHz ( taka też będzie magistrala systemowa ). Opakowanie to PGA 478 lub BGA 479. Jest to pierwszy procesor mobilny, który może pracować także w konfiguracji dwuprocesorowej. Intel przygotowuje równolegle z Yonahem, serwerowe rozwiązanie Sossaman. Będzie to ten sam procesor, jednak wyposażony w odmienną podstawkę niż wersja mobilna. Układ ma 36-bitowe adresowanie pamięci i może obsługiwać do 64 GB RAM ( wyposażony jest w kontrolę parzystości ). Przeznaczenie Sossamana to głównie serwery typu Blade.

Yonah ( aka Sossaman ) zostanie wyposażony w dwa rdzenie i wspólną pamięć podręczną drugiego poziomu o pojemności 2 MB. Nie będzie to jednak zwykły cache lecz całkowita nowość - Smart Cache.

Pamięć ta może być w dowolnych proporcjach dynamicznie przydzielana przez każdy z rdzeni. Odbywa się to za pośrednictwem oprogramowania i sprzętu. Wspólna pamięć po pierwsze zwiększy wydajność procesora w stosunku do obecnych rozwiązań znanych ze Smithfielda, a po drugie pozwoli obniżyć zużycie energii ( w przypadku podziału pamięci, rdzeń chcący dotrzeć do danych znajdujących się w np. w pamięci podręcznej przeznaczonej dla drugiego rdzenia musiałby wydać odpowiednią instrukcję ).

Aby przy budowie dwurdzeniowej zachować energooszczędność nie gorszą niż w obecnych Pentium M, zastosowano szereg nowych rozwiązań. Na początek zoptymalizowano proces produkcyjny. W Yonahu znajdą się szybsze tranzystory, a wycieki prądu będą mniejsze. Do optymalizacji pamięci podręcznej wykorzystano trzy nowe mechanizmy - Dynamic Smart Cache sizing, o którym wspominaliśmy powyżej, Enhanced Deeper Sleep oraz Low Vcc.

Dynamiczne zarządzanie pamięcią podręczną tak aby zużywała jak najmniej energii nie jest sprawą prostą. Wyłączanie jej może odbywać się wyłącznie wtedy gdy do pamięci podręcznej nie trafiają dane. Inaczej zostałyby utracone. Z kolei pamięć podręczna jest jednym z największych "pożeraczy" energii. Nowe instrukcje programowe Mwait współpracując ze sprzętowymi algorytmami mają za zadanie przewidzenie wykorzystania pamięci podręcznej L2 i w ten sposób, w czasie mniejszej aktywności procesora, dynamicznie ograniczyć wykorzystanie pojemność cache do niezbędnego minimum. Poszczególne bloki pamięci podręcznej mogą być logicznie i fizycznie wyłączane co dodatkowo wpływa na oszczędność energii.

Enhanced Deeper Sleep to funkcjonalność pozwalająca na jeszcze bardziej zaawansowane niż obecnie dynamiczne regulowanie napięcia rdzenia procesora. Napięcie spada do minimum w momencie gdy pamięć podręczna L2 jest pusta. Co ważne, takie mechanizmy zdublowano dla każdego rdzenia, dlatego jeden z rdzeni w momencie niskiego obciążenia komputera może być całkowicie wyłączony. Całość tych operacji jest koordynowana na poziomie sprzętowym i programowym.

Z dodatkowych informacji dotyczących budowy Yonaha warto wymienić dodane nowe instrukcje SSE. Aby polepszyć wydajność układu do zestawu instrukcji SSE/SSE2 dodano zestaw instrukcji SSE3. Intel twierdzi, że wykonywanie wszystkich funkcji wyraźnie poprawiono. Sprawność ma wzrosnąć o ok 30 %. Procesor będzie wyposażony także w technologię wirtualizacji.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)