Trwa ładowanie...
d3040tr
13-11-2005 09:00

GROM powinien wspierać policję - uważa płk Polko

Doradca szefa MSWiA chce, by specjalna jednostka GROM w sytuacjach nadzwyczajnych wspierała policję. Pułkownik Roman Polko wyjaśnił w wywiadzie udzielonym zanim otrzymał od szefa MSWiA zakaz kontaktów z prasą, że ma to być sposób na wzmocnienie działań policyjnych antyterrorystów.

d3040tr
d3040tr

Nie zgadza się z tym projektem były szef Obrony Cywilnej Mariusz Furmanek. Według niego, skuteczność jest ważna, ale tę - wewnątrz kraju powinna wykazywać wyłącznie policja. Podkreśla, że policja jest dobrze przygotowana do działań antyterrorystycznych.

Głównym problemem jest to, że polskie prawo zakazuje użycia jednostek wojskowych w kraju. Jarosław Rybak, autor książki o GROM-ie i ekspert od służb specjalnych tłumaczy, że nie można na przykład wydać rozkazu snajperom do oddania pierwszego strzału. Dlatego w ciągu ostatnich kilku lat, GROM brał udział w misjach specjalnych poza granicami Polski.

Zdaniem pułkownika Romana Polko, aby współpraca GROM-u z policją mogła być możliwa potrzebne są poważne zmiany. Chodzi tu między innymi o rozporządzenie z tego roku dotyczące użycia sił wojskowych w kraju w sytuacji zagrożenia.

Były szef GROM-u wyjaśnia, że między innymi w Wielkiej Brytanii w przypadku akcji antyterrorystycznych można użyć jednostki specjalnej SAS.

MSWiA do sprawy włączenia GROM-u do pracy z policją podchodzi z rezerwą. Rzecznik resortu Tomasz Skłodowski mówi, że koncepcja pułkownika Polko jest jedną z wielu i na razie nie wiadomo, którą zajmie się minister SWiA Ludwik Dorn.

Eksperci zgadzają się jednak, że dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju należy zbudować nowy system współpracy wszystkich służb antyterrorystycznych.

d3040tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3040tr
Więcej tematów