Trwa ładowanie...

Grecja. Nowy przywódca opozycyjnej Nowej Demokracji

• Greccy konserwatyści z partii Nowa Demokracja wybrali nowego przywódcę • 47-letni prawnik Kyriakos Mitsotakis ma w przyszłości zagrozić Aleksisowi Ciprasowi
Share
Grecja. Nowy przywódca opozycyjnej Nowej Demokracji
Źródło: PAP/EPA, Fot: SIMELA PANTZARTZI
d23w9b7

Mitsotakis, wywodzący się z jednej z najbardziej wpływowych politycznych dynastii w Grecji, przegrał pierwszą rundę wyborów nowego szefa partii, w której zwyciężył dotychczasowy lider Wangelis Meimarakis. Zajął wówczas drugie miejsce wśród czterech ubiegających się o przywództwo kandydatów.

Jednak w niedzielnej dogrywce Mitsotakis uzyskał, według niepełnych danych, ponad 50 proc. głosów. Ostateczne wyniki głosowania mają być ogłoszone w poniedziałek.

Oczekuje się że Mitsotakis będzie wywierał presję na rządzącą obecnie lewicową Syrizę i jej przywódcę Ciprasa przed kluczowym głosowaniem w parlamencie na temat reformy systemu emerytalnego. Mitsotakis ma domagać się większego wyjścia naprzeciw postulatom kredytodawców i ostrzejszych od postulowanych przez rząd posunięć oszczędnościowych.

d23w9b7

"Zjednoczeni, będziemy podejmować działania zmierzające do twórczego odrodzenia i rozwoju partii, tak aby Nowa Demokracja stałą się wielkim centrowo-prawicowym ugrupowaniem proponującym wiarygodną alternatywę dla obecnego rządu" - powiedział Mitsotakis kiedy jego zwycięstwo było już pewne.

Nowa Demokracja rządziła Grecją w latach 2004-2009 jednak jej popularność drastycznie spadła podczas kryzysu zadłużeniowego, w którym pogrążył się kraj. Partia doznała dwóch porażek wyborczych na rzecz lewicowej Syrizy - w styczniu i we wrześniu ub. roku.

Zobacz także: Soros: Grecja powinna pozostać w eurostrefie

d23w9b7

Podziel się opinią

Share
d23w9b7
d23w9b7
Więcej tematów