ycipk-y2rzg4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gotowe sądowe uzasadnienie orzeczenia ws. Mariusza Trynkiewicza

Sąd Okręgowy w Rzeszowie dostarczył pisemne uzasadnienie orzeczenia ws. Mariusza Trynkiewicza wraz z odpisem postanowienia jego pełnomocnikowi. Adwokat wnioskował o te dokumenty, bo zamierza złożyć zażalenie na sądowe orzeczenie nakazujące izolację jego klienta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gotowe sądowe uzasadnienie orzeczenia ws. Mariusza Trynkiewicza
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
ycipk-y2rzg4

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia. 11 lutego wyszedł na wolność.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał 3 marca Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie i nakazał umieścić go w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Postanowienie jest nieprawomocne. Mec. Marcin Lewandowski złożenie zażalenia zapowiedział zaraz po ogłoszeniu niekorzystnego dla jego klienta orzeczenia.

Jak poinformowała rzeczniczka sądu Marzena Ossolińska-Plęs uzasadnienie liczy 40 stron. Dokumenty te trafią też do dyrektora zakładu karnego w Rzeszowie, który jest stroną w sprawie; wnioskował on o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie dla innych osób i o jego izolację w ośrodku w Gostyninie.

ycipk-y2rzg4

Po otrzymaniu dokumentów pełnomocnik ma 14 dni kalendarzowych na złożenie zażalenia na orzeczenie sądu. Zażalenie składa się w sądzie I instancji, który później sprawę przekazuje sądowi apelacyjnemu.

Lewandowski wyjaśnił, że złoży zażalenie na postanowienie sądu, ponieważ nie zgadza się z opiniami biegłych, na których oparł się sąd wydając orzeczenie. Jego zdaniem dokumenty, na podstawie których zespół biegłych - dwóch psychiatrów, seksuolog i psycholog - przygotował opinie, nie były jeszcze dopuszczone jako dowód w sprawie. Sąd przyjął te dokumenty za dowód na pierwszej rozprawie ws. Trynkiewicza, która odbyła się 10 lutego, a biegli swoje opinie opracowali jeszcze w styczniu.

Opinie wydane przez biegłych zostały wydane na podstawie rozmowy z Mariuszem Trynkiewiczem, jego akt osobowych, książki zdrowia, w której są m.in. wszystkie badania lekarskie, zgłaszane kłopoty ze zdrowiem czy przyjęte formy leczenia oraz opinii sprzed 25 lat opracowanych przez terapeutów z więzienia w Strzelcach Opolskich, gdzie Trynkiewicz odbywał karę, zanim trafił do więzienia w Rzeszowie. Biegli nie wnioskowali o dodatkową obserwację Trynkiewicza w ośrodku zamkniętym.

Tymczasem adwokat uważa, że biegli powinni oprzeć swoje opinie na obserwacji i to także zamierza podnieść w zażaleniu.

ycipk-y2rzg4

Postanowienie sądu w sprawie Mariusza Trynkiewicza zapadło na drugiej rozprawie, która odbyła się 3 marca. Pierwsza rozprawa odbyła się 10 lutego; odroczono ją wówczas ze względu na konieczność przesłuchania dwóch świadków, o co wnioskował Lewandowski. Ponadto wówczas do sądu nie dotarły jeszcze wysłane pocztą przez adwokata uwagi i zastrzeżenia dotyczące opinii wydanych przez biegłych: psychiatrów, psychologa i seksuologa. Właśnie na podstawie tych opinii sąd wydał orzeczenie.

Obie rozprawy odbyły się za zamkniętymi drzwiami.

O uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób i jego izolację wnioskował 22 stycznia br. dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie Trynkiewicz odbywał karę.

Po wpłynięciu wniosku dyrektora więzienia sąd jeszcze tego samego dnia powołał biegłych, którzy opracowali opinie dotyczące Trynkiewicza.

ycipk-y2rzg4

Skierowanie wniosku o uznanie Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych i zastosowanie wobec niego, już po odbyciu kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia br.

Dotyczy ona groźnych przestępców, u których podczas odbywania kary w systemie terapeutycznym występowały zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Po orzeczeniu sądu 3 marca dyrektor więzienia złożył kolejny wniosek o izolację Mariusza Trynkiewicza w trybie zabezpieczenia. Następnego dnia sąd oddalił ten wniosek. Dyrektor więzienia nie odwoływał się od tej decyzji.

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. Karę najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

ycipk-y2rzg4
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-y2rzg4

ycipk-y2rzg4
ycipk-y2rzg4