Trwa ładowanie...
d4c8oqv
francja
08-11-2002 13:19

Giscard d'Estaing: Turcja się nie nadaje

Giscard d'Estaing (PAP/EPA)
Przewodniczący Konwentu Europejskiego i były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing uważa, że przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej oznaczałoby koniec tej organizacji.

d4c8oqv

Francuski polityk powiedział w wywiadzie dla paryskiego dziennika "Le Monde", że zwolennicy członkostwa Turcji są w rzeczywistości przeciwnikami Wspólnej Europy. Valery Giscard d'Estaing podkreślił, że stolica Turcji - Ankara - nie leży na kontynencie europejskim, a 95% Turków to Azjaci, a nie Europejczycy. Dlatego też - jego zdaniem - Turcja nie może być uważana za kraj europejski, a jej przyjęcie do Unii Europejskiej równowałoby się z końcem tych unijnych struktur.

Władze w Ankarze od lat naciskają na Brukselę, domagając się wyznaczenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. W 1999 roku kraj ten został oficjalnie uznany za kandydata do członkostwa w Unii. Wielu unijnych polityków uzależnia jednak rozpoczęcie rozmów z Ankarą od zmiany postawy tureckiego rządu w dziedzinie praw człowieka, w tym kwestii kurdyjskiej.(ck)

d4c8oqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c8oqv
Więcej tematów