Epidemia otyłości wśród dzieci i młodzieży
Lekarze biją na alarm - około 15% dzieci w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę. Są dwie przyczyny tego narastającego problemu - brak ruchu i złe nawyki żywieniowe: wysokokaloryczne, tłuste jedzenie typu fast food oraz słone i słodkie przekąski.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 15:12
Koordynator programu edukacji zdrowotnej "Pamiętaj o Sercu" profesor Wojciech Drygas podkreśla, że dzieci jedzą za mało owoców i warzyw. Dodaje, że jednym z najczęstszych błędów w żywieniu uczniów jest niejadanie śniadań i zastępowanie tego posiłku batonikiem czy chipsami.
Profesor Drygas przyznaje, że dzieci z nadwagą bardzo często wyrastają na otyłych dorosłych. Otyłość natomiast prowadzi do rozwoju wielu przewlekłych chorób serca, nadciśnienia czy cukrzycy.
Docent Joanna Książyk z Centrum Zdrowia Dziecka podkreśla, że receptą na zdrowe serce jest aktywność fizyczna. Dzieci powinny ćwiczyć i ruszać się co najmniej godzinę dziennie. Niestety, coraz więcej młodzieży woli siedzieć przed komputerem, niż na przykład grać w piłkę.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, jeżeli nie zostaną wdrożone działania przeciwdziałające otyłości w Europie w 2010 roku będzie 15 milionów otyłych dzieci i 150 milionów dorosłych. Ponad milion osób rocznie umiera z powodu chorób związanych z nadmierną masą ciała.
Aby zapobiegać epidemii nadwagi, ministrowie zdrowia państw europejskich podpisali w listopadzie w Stambule Europejską Kartę Walki z Otyłością.