Encyklika "Deus Caritas Est" już jutro!
W środę zostanie oficjalnie ogłoszona pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI "Deus Caritas Est". Dokument poświęcony jest tematowi prawdziwej miłości. Papież poinformował, że w encyklice nie zabraknie również akcentów ekumenicznych.
Cieszę się, że ogłoszenie encykliki zbiega się z zakończeniem Powszechnego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan - podkreślił Benedykt XVI. Jutro w Kościele Zachodnim obchodzona jest uroczystość Nawrócenia apostoła św. Pawła. W Bazylice św. Pawła Za Murami papież Benedykt przewodniczyć będzie nieszporom, w których wezmą udział przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.
Encyklika jest uroczystą formą papieskiego nauczania. Encykliki kierowane są do całego Kościoła, przeważnie do biskupów, a od 1959 roku również do duchownych, wszystkich wiernych. W 1963 roku papież Jan XXIII ogłosił encyklikę "Pacem in terris", która po raz pierwszy zaadresowana była również do wszystkich ludzi dobrej woli.
Encykliki (gr. enkyklios – okólny) znane były już w IV wieku, jednak dopiero od pontyfikatu papieża Benedykta XIV (1740-1758) stały się ważnym instrumentem w duszpasterskim kierowaniu Kościołem. Według definicji papieża Piusa XII encykliki są wyrazem mocy nauczania papieskiego, a ich celem jest określenie stanowiska Kościoła w sprawach kontrowersyjnych, które nie podlegaja wolnemu osądowi teologów.
Niektórzy kanoniści podkreślają wiążący charakter encykliki, ale jendocześnie przypominają, że encyklika nie ma charakteru nieomylnego. Związane jest to m.in. z tym, że encykliki odnoszą się do kwestii aktualnych dla Kościoła w danym czasie, co widać choćby po encyklikach społecznych, począwszy od "Rerum novarum" Leona XIII (1891), a skończywszy na "Centesimus annus" (1991) Jana Pawła II. Spór wokół wiążącego charakteru encykliki prowadzony był w mediach przy okazji ogłoszenia encykliki papieża Pawła VI "Humanum vitae", która zabroniła katolikom stosowania nienaturalnych środków antykoncepcyjncyh.
Do końca stycznia ukaże się w Magazynie Teologicznym Semper Reformanda obszerny komentarz do encykliki papieża Benedykta XVI.