Trwa ładowanie...
04-09-2014 23:06

Elżbieta Bieńkowska wiceprzewodniczącą KE oraz komisarz ds. budżetu i kontroli finansowej?

Elżbieta Bieńkowska wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej - propozycję tego stanowiska miał złożyć polskiej wicepremier przewodniczący Jean-Claude Juncker. Nowy skład KE musi teraz zaakceptować Parlament Europejski. Elżbieta Bieńkowska podkreśla jednocześnie, że za wcześnie, by potwierdzała informacje, które docierają do mediów.

Elżbieta Bieńkowska wiceprzewodniczącą KE oraz komisarz ds. budżetu i kontroli finansowej?Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d2eqgmq
d2eqgmq

Poza pełnieniem funkcji wiceprzewodniczącej, Juncker miał zaproponować Bieńkowskiej objęcie stanowiska komisarza ds. budżetu i kontroli finansowej.

W sumie KE ma 6 wiceprzewodniczących. Pierwszym ma zostać Federika Mogherini, której nominację ogłoszono wraz z nominacją Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

W nowym składzie Komisja Europejska rozpocznie prace 1 listopada.

Bieńkowska spotkała się z Junckerem w środę. Ich rozmowa trwała ok. 30 minut; wicepremier nie chciała po niej udzielać informacji prasie tłumacząc, że jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.

d2eqgmq

Rzeczniczka Junckera Natasha Bertaud oświadczyła, że najpierw zakończone zostaną przesłuchania kandydatów na komisarzy, a dopiero w drugiej kolejności rozdzielane będą kompetencje pomiędzy poszczególnych komisarzy.

Na środowym posiedzeniu zarządu PO - jak relacjonował poseł Tomasz Lenz - premier Donald Tusk poinformował, że Polska będzie się starała o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego.

Podczas czwartkowej konferencji Bieńkowska nie chciała wypowiadać się, jaka teka w KE jej przypadnie. Oceniła, że rozmowa z Junckerem była "bardzo dobra". - Była związana z tym, jak ja sobie wyobrażam moją pracę i z tym, co w tej chwili pan przewodniczący myśli o kompozycji całej KE, natomiast układanie składu Komisji to jednak dość długi, precyzyjny plan i proces - powiedziała.

- Druga sprawa jest taka, że to, co ja tutaj mówię, naprawdę jest w przypadku KE i komisarzy bardzo dokładnie słuchane i słyszane w całej Europie. Każdy kraj europejski chce dostać jak najlepszą z jego punktu widzenia tekę, więc absolutnie za wcześnie mówić o tym, która teka dla jakiego kraju - zaznaczyła.

d2eqgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eqgmq
Więcej tematów