Dziś tracą ważność karty parkingowe sprzed lipca 2014 dla niepełnosprawnych
Tylko do 30 czerwca ważne są karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, wydane przed 1 lipca ub.r. Osoby, które dotychczas nie złożyły wniosku o wydanie nowej karty, mogą to zrobić w dowolnym powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.
W środę, 1 lipca br., utracą ważność karty wydane przed 1 lipca ub. roku, czyli przed wejściem w życie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która zmieniła zasady wydawania kart. Od środy obowiązuje tylko nowa karta parkingowa.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana niepełnosprawnym lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
Przed zmianą zasad karty były wydawane bezterminowo, obecnie - na nie dłużej niż 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Według rządu wiele z poprzednich kart było używanych w sposób nieuprawniony - korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju.
Początkowo stare karty miały obowiązywać do końca listopada 2014 r., ale posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali wydłużenie terminu argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby mogą nie zdążyć uzyskać nowej karty przed grudniem.
Obawy te potwierdzało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, do którego napływało wiele skarg od osób z niepełnosprawnościami; informowano m.in. o kłopotach w uzyskaniu nowych dokumentów, konieczności wielu wizyt w urzędach, chaosie informacyjnym. W związku z tym pod koniec ub. roku uchwalono kolejną nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która umożliwiła przedłużenie terminu ważności starych kart parkingowych do końca czerwca br.
Obecnie karta parkingowa jest wydawana wyłącznie osobom o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. O karty mogą wnioskować też osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, mogą uzyskać kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.
Kartę parkingową uzyskają też osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, które posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Orzeczenie takie powinno jednak zawierać wskazanie do karty parkingowej.
Niepełnosprawni z innym oznaczeniem w orzeczeniu lub mający niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, ale z chorobą narządu wzroku, upośledzeniem narządu ruchu lub chorobą neurologiczną, muszą stanąć przed zespołem orzekającym i uzyskać wskazanie do wydania karty parkingowej.
Zgodnie z nowymi przepisami uprawnieni do kart parkingowych mogą składać wniosek o nie także poza miejscem stałego pobytu. Wniosek musi być podpisany przez osobę z niepełnosprawnością, w obecności przewodniczącego zespołu ds. orzekania lub osoby przez niego upoważnionej. Do wniosku dołączane jest oświadczenie, że podane dane są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.
Nowe karty są imienne i wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na 3 lata.
Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie: posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można grozi grzywna do 2 tys. zł.
Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania kart parkingowych znajdują się na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,95,karta-parkingowa