Dziennikarska nagroda Satyrykonu dla Zygmunta Zaradkiewicza
Zygmunt Zaradkiewicz został laureatem nagrody im Andrzeja Waligórskiego (nieżyjącego wrocławskiego satyryka) przyznawanej przez dziennikarzy w ramach Satyrykonu 2007.
26.04.2007 | aktual.: 30.04.2007 09:13
Werdykt był jednogłośny podkreśliła przewodnicząca jury, Joanna Michalak.
Autor został nagrodzony za rysunek, który przedstawia szosę i stojące przy niej słupki. Zza każdego słupka wychyla się gotowy do wyskoku na drogę czarny kot.
Przesłanie tego rysunku jest jasne i zrozumiałe dla wszystkich. Praca jest śmieszna i co ważne nie dotyczy polityki - powiedział jeden z jurorów, Grzegorz Żurawiński.
W potoku politycznych żartów, ten rysunek jest inny, ponadczasowy - stwierdziła inna jurorka, Ewa Szczecińska-Zielińska.
Satyrykon jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Wręczana w jego ramach nagroda im. Andrzeja Waligórskiego, od 15 lat jest przyznawana i fundowana przez dziennikarzy.
Jak wyjaśniła Elżbieta Pietraszko z Legnickiego Centrum Kultury, nagroda ma charakter symboliczny. Jest nią m.in. dyplom wykonany przez zwycięzcę za ubiegły rok.
Zgodnie z regulaminem, nagrodę otrzymuje polski autor za rysunek śmieszny i odpowiadający dewizie patrona nagrody, która brzmi: " Nie kopać leżącego, nie huśtać się na wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich przejawach".
Zwycięzcy tegorocznego Satyrykonu tradycyjnie zostali wyłonieni wcześniej przez jury w międzynarodowym składzie. W tym roku po obejrzeniu prawie 2,7 tys. prac nadesłanych na konkurs przez 779 autorów z 53 krajów świata jurorzy Grand Prix Satyrykonu 2007 przyznali Adamowi Korpakowi z Finlandii. Zwycięska praca pt. "Na wyciągnięcie ręki" przedstawia klosz, pod którym leży mężczyzna usiłujący dosięgnąć młotek, który leży jednak poza szklaną przesłoną.
Wręczenie nagród i wyróżnień Satyrykonu tradycyjnie odbędzie się w czerwcu podczas otwarcia w Legnicy wystawy pokonkursowej prezentującej najlepsze, zakwalifikowane do niej, prace.
Legnicki Satyrykon organizowany jest od 1977 roku. Najpierw był imprezą lokalną, ale szybko przekształcił się w ogólnopolską wystawę rysunku satyrycznego, a następnie w imprezę międzynarodową. Jego organizatorzy podkreślają, że Satyrykon spopularyzował w Polsce rysunek satyryczny, który dzięki legnickiej imprezie z łamów prasy przeniósł się do poważnych galerii.
Będąca plonem konkursu satyrycznego coroczna wystawa, została uznana przez amerykański magazyn satyryczny "Witty World" za jedną z najlepszych z 10 w świecie i oznaczona plakietką "Grand Prix".