Trwa ładowanie...
d2djiy2
12-10-2004 15:00

Dzień Bezpiecznego Komputera po raz pierwszy

Po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Bezpiecznego Komputera. Temat bezpieczeństwa komputerów w sieci
jest w Polsce ciągle bardzo mało znany - uważają specjaliści w
dziedzinie technologii informacyjnych (IT - Information
Technology).

d2djiy2
d2djiy2

Ma to być cykliczna inicjatywa edukacyjna skierowana do polskich użytkowników internetu, promująca bezpieczeństwo sieciowe i komputerowe. Dzień ma być co roku obchodzony 12 października.

Konsekwencją tego dnia ma być budowanie w polskim społeczeństwie świadomości, że istnieją zagrożenia wynikające z braku właściwego zabezpieczenia komputerów, i edukacja, jak temu przeciwdziałać - powiedziała Barbara Napiórkowska z firmy Microsoft, współorganizatora akcji.

W programie Dnia są m.in. wykłady w szkołach i na uniwersytetach dotyczące bezpieczeństwa komputerów w sieci oraz szkolenia dla firm i organizacji informujące o sposobach przeciwdziałania zagrożeniom związanym m.in. z atakami hakerskimi czy wirusami.

Dzień Bezpiecznego Komputera, jak poinformowali jego inicjatorzy, początkuje ogromny program edukacyjny - "Projekt Bezpieczny Komputer", w trakcie którego przeprowadzane będą m.in. szkolenia, seminaria, audycje internetowe czy konkursy na terenie całej Polski.

d2djiy2

Jak podkreślają specjaliści, choć nie ma doskonałej ochrony przed atakami hakerów czy wirusów, to jednak należy stosować wszystkie dostępne narzędzia przeciwdziałające im, tak aby zminimalizować szanse ataku.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie komputera jest aktualizacja oprogramowania. Hakerzy wyszukują luki w oprogramowaniu wykorzystując je następnie do przeprowadzania ataków.

Równocześnie należy korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego, które przeszukuje przychodzące w poczcie elektronicznej wiadomości pod kątem zawartości wirusów, robaków czy tzw. koni trojańskich (programy użyteczne zarówno dla użytkownika, jak i hakera, np. pełniące funkcję wygaszacza ekranu, a zarazem umożliwiające przeglądanie z zewnątrz zawartości naszego twardego dysku).

Aby utrudnić hakerom dostęp do naszego komputera, należy także używać tzw. silnych haseł dostępu do systemu, często zmienianych. Silne hasła powinny zawierać co najmniej osiem znaków i składać się z małych i dużych liter, symboli i cyfr.

d2djiy2

Jak podkreślają specjaliści, nie należy otwierać podejrzanych załączników w poczcie elektronicznej i odpowiadać na spamy - niechcianą pocztę, ani także udostępniać swoich haseł czy numerów kart kredytowych odpowiadając na maile z taką prośbą.

Konieczne jest także zainstalowanie w komputerze specjalnych programów (tzw. firewalli), które wykluczają niepowołany dostęp do naszego komputera z zewnątrz, zarówno z sieci, jak i internetu.

Dzień Bezpiecznego Komputera to projekt realizowany wspólnie przez administrację centralną, firmy z dziedziny IT i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem sieci komputerowych. Wsparcia inicjatywie udzieliły Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz CERT (Computer Emergency Response Team). Honorowy patronat nad Dniem Bezpiecznego Komputera objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.(jp)

d2djiy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2djiy2
Więcej tematów