ŚwiatDyrekcja największej na świecie kopalni próbuje załagodzić strajk

Dyrekcja największej na świecie kopalni próbuje załagodzić strajk

Dyrekcja największej na świecie
kopalni miedzi Escondida w Chile przedstawiła związkom zawodowym projekt nowych, korzystniejszych umów
zbiorowych, chcąc zakończyć trwający od 2 tygodni strajk.

Dyrekcja największej na świecie kopalni próbuje załagodzić strajk
Źródło zdjęć: © AFP

W wyniku strajku olbrzymia kopalnia, dostarczająca aż 8% całej produkcji światowej, zmniejszyła o połowę dostawy, a po załamaniu się rozmów, przerwała całkowicie produkcję.

Escondida po kilku spotkaniach przedłożyła nową ofertę, która zostanie przedstawiona załodze na ogólnym zgromadzeniu jeszcze dziś w nocy i która zostanie przegłosowana jutro o 11:00 - powiedział Reuterowi sekretarz związkowy Pedro Marin. Głosowanie odbędzie się w obecności przedstawicieli rządu, aby uniknąć oskarżeń o jakiekolwiek manipulacje.

Wcześniej przedstawiciele strony pracowniczej oświadczyli, że są otwarci na wszelkie nowe propozycje co do umów zbiorowych ze strony zarządu kopalni, której większościowym udziałowcem jest globalna anglo-australijska spółka górnicza BHP Billiton. Żądają jednak, by w nowych kontraktach uwzględniono fakt, iż od czasu podpisania poprzednich umów w 2003 roku ceny miedzi na rynkach światowych wzrosły aż pięciokrotnie.

Związek zawodowy pracowników Escondidy, zrzeszający 2052 zatrudnionych w kopalni, zastrajkował 7 sierpnia, domagając się 13% podwyżki uposażeń oraz specjalnej premii w wysokości 30 tys. dolarów na pracownika. Później związek obniżył żądania podwyżek do 10%.

Zarząd kopalni, która tylko w pierwszej połowie roku osiągnęła zysk netto w wysokości 2,9 mld dolarów, zaoferował po kilkudniowych negocjacjach 3% podwyżki oraz 15 tys. dol. w postaci premii i niskooprocentowanych kredytów. Na razie nie wiadomo, jak daleko sięga jego najnowsza, skorygowana oferta.

Chile jest największym producentem miedzi na świecie, a z Escondidy pochodzi ponad jedna piąta chilijskiej produkcji tego metalu. Strajk w tej kopalni spowodował wzrost cen miedzi na rynkach światowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)