Duży kontrakt dla wojska. W Jelczu ruszyła nowa linia produkcji
Ruszyła nowa linia produkcyjna w zakładach Jelcz Sp. z o.o. w Jelczu-Laskowicach. Spółka wygrała przetarg na 910 samochodów ciężarowych dla polskiej armii.
Po ogłoszeniu w 2008 r. upadłości przez Sąd we Wrocławiu Zakładów Samochodowych Jelcz S.A. przetrwała jedynie spółka Jelcz-Komponenty, która produkowała sprzęt i podwozia pojazdów głównie na potrzeby wojska. W 2012 r. została wykupiona prze Hutę Stalowa Wola S.A. Zakłady zmieniły nazwę na Jelcz Sp. z o.o.
Bartosz Kopyto ze spółki Huta Stalowa Wola mówi, że jest otwarcie linii produkcyjnej na ogromne zamówienie dla wojska jest szansą na rozrost firmy i nowe życie dla jelczańskich zakładów. Jego zdaniem, to zwieńczenie długiego procesu modernizacji firmy. Istnieją plany rozwoju obecnych projektów i start w przetargu na kolejne zamówienia dla armii, która na swoją modernizację przeznaczy w najbliższych latach prawie 130 mld złotych.
Nowa linia produkcyjna obejmie pojazdy ciężarowe Jelcz 442.32 z napędem na cztery koła i kabiną pancerną. Planowane jest wyprodukowanie 910 pojazdów. Jelcz Sp. z o.o. z podpisanego pod koniec ubiegłego roku kontraktu ma się wywiązać do 2018 roku. Obecne moce pozwalają na produkcję 500 samochodów rocznie. W zakładach pracuje 430 osób, lecz zarząd planuje zwiększenie liczby etatów.
Jelczańskie Zakłady Samochodowe istniały od roku 1958 i powstały z połączenia Zakładów Budowy Nadwozi Samochodowych i Zakładów Napraw Samochodowych i produkowały autobusy oraz ciężarówki. Produkcja pierwszego autobusu – Stara „Stonka” - ruszyła w roku 1954. Do 2008 r. w Jelczu powstało ok. ćwierć miliona autobusów i ciężarówek.