PolskaDramatyczna Wielkanoc z 1943 r.

Dramatyczna Wielkanoc z 1943 r.

Wielkanoc w 1943 roku w Warszawie upłynęła pod znakiem wyjątkowo tragicznych wydarzeń. Po raz pierwszy publicznie mówiono o zbrodni katyńskiej. 14 kwietnia, cztery dni przed Niedzielą Palmową, Niemcy rozpoczęli publikację list zamordowanych w Katyniu polskich oficerów.

- W takich okolicznościach Święta Zmartwychwstania Pańskiego nabierały wyjątkowego znaczenia - podkreśla Edmund Baranowski, Powstaniec Warszawski. Grób Pański w Kościele Świętej Anny miał już symbole związane ze zbrodnią katyńską, jak mówi Baranowski wyraźnie przemawiał, a w kościele wtedy gromadziły się ogromne tłumy wiernych. W ocenie Edmunda Baranowskiego to była Wielkanoc dramatyczna.

W Wielki Poniedziałek 1943 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta. We wspomnieniach Edmunda Baranowskiego to czas, gdy z jednej strony przyroda budziła się do życia, z drugiej Warszawa płonęła i ginęli ludzie. Warszawskie getto stało się piekłem. Wielkanoc wypadała późno 24, 25 i 26 kwietnia, była cudowna pogoda, a warszawskie getto płonęło, wspomina Baranowski.

W czasie Świąt Wielkanocnych gdy płonęło getto, warszawscy strażacy ratowali dzieci i kobiety. - Jeżeli kogoś udało się ukryć w zakamarkach wozów strażackich mógł liczyć na ratunek - mówi Edmund Baranowski. W ten sposób udało się uratować 16-letniego chłopca żydowskiego, który później pracował w zakładach Philipsa. Baranowski wspomina, że wszyscy wiedzieli, że to uciekinier z getta, ale nikt go nie wydał.

Święta Wielkanocne w 1943 w Warszawie roku przebiegły w duchu wielkiego skupienia i zadumy. Warszawskie getto płonęło, a opinia publiczna dowiedziała się o tysiącach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

W przeddzień Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia na katyński cmentarz udaje się z pielgrzymką kilkuset osobowa delegacja rodzin pomordowanych przez NKWD polskich jeńców. W 1940 roku funkcjonariusze NKWD na mocy rozkazu Stalina i Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) wymordowali polskich jeńców wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Ofiarą zbrodni padło blisko 22 tysiące obywateli polskich.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (116)