Trwa ładowanie...
Donald Tusk: Rosja używała gazu jako broni politycznej

Donald Tusk: Rosja używała gazu jako broni politycznej

- Rosja pozbawiona tego potężnego środka nacisku, jakim był monopol wobec niektórych krajów jeśli chodzi o gaz, na pewno będzie lepszym partnerem dla całej Europy i Polski też - powiedział w rozmowie z TVP Info Donald Tusk, komentując podpisanie umowy dotyczącej budowy gazociągu Polska - Litwa. Ma on w przyszłości zagwarantować większe bezpieczeństwo energetyczne państwom bałtyckim.

Share
d4a8y3q

W czwartek w Brukseli przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Komisji Europejskiej podpisali porozumienie o połączeniu gazowym między Polską a Litwą. Nowy gazociąg ma uniezależnić region od dostaw z Rosji.

- Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że Rosja używała gazu jako broni politycznej. Nie tylko w czasie konfliktu ukraińskiego, także wcześniej - przyznał przewodniczący Rady Europejskiej. - Dlatego złamanie pozycji monopolisty, który używa energii jako pewnego rodzaju narzędzia politycznego czy sposobu nacisku, jest rzeczą na pewno bardzo ważną.

Tusk podkreślił, że chodzi także o praktyczny wymiar. - Kiedy okazało się, np. że Polska jest w stanie, dzięki wielu inwestycjom, ściągać gaz nie tylko z kierunku rosyjskiego, to o wiele łatwiej było negocjować niższe ceny gazu. Rosja pozbawiona tego potężnego środka nacisku, jakim był faktyczny monopol wobec niektórych krajów jeśli chodzi o gaz, na pewno będzie też lepszym partnerem dla całej Europy i Polski też - dodał.

d4a8y3q

Podziel się opinią

Share
d4a8y3q
d4a8y3q
Więcej tematów