Trwa ładowanie...
d2tjuc3
Donald Tusk oficjalnie obejmuje funkcję szefa Rady Europejskiej
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Donald Tusk oficjalnie obejmuje funkcję szefa Rady Europejskiej

Donald Tusk to człowiek o otwartym umyśle i otwartym sercu. To syn wielkiego polskiego narodu, który teraz będzie ojcem Unii - powiedział Herman Van Rompuy przekazując obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi. Tusk przemawiał po angielsku i francusku. - Europa potrzebuje sukcesu w obecnych trudnych czasach - powiedział były polski premier. Przyznał, że nowa funkcja to dla niego wielkie wyzwanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2tjuc3

- O, mój Boże - to pierwsze słowa, które wypowiedział Donald Tusk, obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk podziękował ustępującemu przewodniczącemu. Powiedział, że jest jego wielkim fanem. - Nie dlatego, że popierał Pan moją kandydaturę, a przynajmniej nie tylko dlatego - dodał żartobliwie nowy szef Rady.

Tusk podkreślił, że to ważny dzień dla niego, i przyznał, że jest trochę zdenerwowany, ale to minie. B. polski premier mówił też o wyzwaniach, które stoją przed Unią, politycznych i gospodarczych. Wypowiadał się w języku angielskim.

d2tjuc3

Donald Tusk zakończył przemówienie po francusku, mówiąc, że cieszy się na współpracę, a później po polsku: Dziękuję wszystkim rodakom, dziękuję Polsce, że tu jesteśmy wszyscy razem.

Herman Van Rompuy: Rada Europejska jest w dobrych rękach

Wcześniej Van Rompuy podkreślił, że przewodnictwo w Radzie Europejskiej obejmuje człowiek z kraju, który 25 lat temu było oddzielone od UE żelazną kurtyną. - Jestem przekonany, że Rada Europejska jest w dobrych rękach - podkreślił. Mówił o wyzwaniach dla bezpieczeństwa i dla gospodarki. - Donald Tusk to syn wielkiego polskiego narodu i od dziś zostanie ojcem naszej wspaniałej Unii - powiedział.

Donald Tusk przybył do siedziby Rady UE w Brukseli, gdzie oficjalnie przejął obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej od Belga Hermana Van Rompuya. Z tej okazji odbędzie się jedynie skromna uroczystość dla pracowników unijnej instytucji.

d2tjuc3

Van Rompuy przywitał swojego następcę w gmachu Rady UE ok. 10.35 i obaj udali się najpierw na dwustronną rozmowę. Spotkanie z pracownikami będzie okazją dla Van Rompuya, by podziękować za minione pięć lat swoim współpracownikom, którzy będą mieć zarazem okazję poznać nowego szefa.

Tusk już od poniedziałku rozpoczyna pracę. Po południu spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

d2tjuc3

Podziel się opinią

Share

d2tjuc3

d2tjuc3
Więcej tematów