Trwa ładowanie...
d46qdsq

Don Stanislao. Abp Stanisław Gądecki: papież został cynicznie oszukany

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie ws. kard. McCarricka. "Święty Jan Paweł II został cynicznie oszukany" - napisał metropolita poznański, przywołując raport opublikowany przez Watykan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Don Stanislao. Abp Stanisław Gądecki: papież został cynicznie oszukany
Don Stanislao. Abp Stanisław Gądecki: papież został cynicznie oszukany (PAP)
d46qdsq

"Przed nominacją McCarricka do Waszyngtonu Papież nie otrzymał od biskupów amerykańskich pełnych i kompletnych informacji o jego zachowaniu moralnym, a sam McCarrick skłamał - w liście z 6 sierpnia 2000 roku - że nie miał z nikim relacji seksualnych" - napisał w piątkowym oświadczeniu przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański, powołując się na raport Stolicy Apostolskiej, stwierdził, że Jan Paweł II został celowo wprowadzony w błąd.

"Sprawa byłego kard. McCarricka jest krzywdząca również dla św. Jana Pawła II, który został przez niego cynicznie oszukany" - zaznaczył abp Gądecki.

d46qdsq

Zobacz też: Raport Watykanu. "Zmieni to patrzenie na Jana Pawła II"

Według wtorkowego raportu Watykanu list ówczesnego kardynała z USA do bp. Stanisława Dziwisza sprzed 20 lat miał wpływ na decyzję papieża Jana Pawła II.

"Dziękuję, że jesteś kimś, do kogo mogę pisać i komu mogę szczerze powiedzieć, że jeśli rozumiem oskarżenia, jakie mógł postawić kardynał O'Connor, to nie są one prawdziwe" - napisał w 2000 roku Theodore McCarrick.

d46qdsq

Raport Watykanu dotyczy dwuletniego śledztwa, w efekcie którego, Mc Carrick został kanonicznie uznany za winnego seryjnego wykorzystywania seksualnego. Papież Franciszek zdegradował kardynała, który został wydalony ze stanu duchownego.

Don Stanislao. Jarosław Gowin: mur w postaci sekretarza

- To bardzo smutna sprawa. Ale nie jestem zaskoczony - stwierdził tymczasem w rozmowie z "Super Expressem" Jarosław Gowin z Porozumienia, pytany o zarzuty formułowane wobec kardynała Stanisława Dziwisza.

Gowin wyjaśnia, że przed laty był w grupie duchownych i świeckich z Poznania, którzy starali się dotrzeć do papieża Jana Pawła II z informacjami na temat abpa Juliusza Paetza.

- Długo jednak natrafialiśmy na mur w osobie jego sekretarza - stwierdził wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46qdsq

Podziel się opinią

Share
d46qdsq
d46qdsq
Więcej tematów