Trwa ładowanie...
d7ipl0j

"Die Welt": Niemieccy turyści wolą Włochy i Hiszpanię od Polski. Czy przyczyną jest PiS?

Dlaczego Niemcy wolą spędzać urlop w Hiszpanii, niż w Polsce? Przyczyna tkwi nie tylko w PiS-ie, który zaszkodził wizerunkowi Polski, lecz także w utrzymujących się uprzedzeniach – pisze Philipp Fritz w "Die Welt”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki dziennikarz zastanawia się nad niechęcią Niemców do podróżowania po Polsce
Niemiecki dziennikarz zastanawia się nad niechęcią Niemców do podróżowania po Polsce (East News, Fot: MICHAL SZLAGA/REPORTER)
d7ipl0j

Pomimo bliskości, dobrych połączeń autokarowych, kolejowych i samolotowych, wspaniałej przyrody i skarbów kultury, Polska nie należy do krajów masowo odwiedzanych przez Niemców – pisze Fritz w opublikowanym w środę materiale.

W 2017 roku Polskę odwiedziło 2,8 mln niemieckich turystów, z których 228 tys. zawitało do Warszawy. Cztery razy więcej Niemców spędzało w tym czasie urlop we Włoszech i w Hiszpanii. Małe Czechy przyciągnęły niemal tyle samo turystów co Polska – 2,5 mln.

d7ipl0j

Antypolskie uprzedzenia?

Zdaniem właścicieli biur turystycznych przyczyną omijania Polski są antypolskie uprzedzenia. Jak walczyć z nimi, jeżeli wielu Niemców nie ma zamiaru wybrać się do Polski? – zastanawia się autor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wizerunek Polski w Niemczech mocno ucierpiał wskutek zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2015 roku narodowo-konserwatywnej partii PiS – tłumaczy Fritz. "Wroga wobec uchodźców i homoseksualistów retoryka partii rządzącej i głośno podnoszone roszczenia reparacyjne za popełnione w II wojnie światowej przez Niemców zbrodnie odstraszają potencjalnych niemieckich turystów” – czytamy w "Die Welt”.

d7ipl0j

Fritz zastrzega, że obawy przed negatywnym nastawieniem do Niemców i przesądy dotyczące "zacofanego Wschodu” nie pokrywają się z doświadczeniami większości turystów, którzy zdecydowali się odwiedzić Polskę.

Turyści mile zaskoczeni

"Widzimy, że osoby, które odwiedzają Polskę, są bardzo mile zaskoczone krajem” – powiedział Carsten Wolf, dyrektor biura Travel-Netto. "Podkreślają czystość, gościnność i dobrą organizację” – dodaje.

"Niemcy nie pozbyli się dawnych przesądów wobec Polski, zastrzeżeń wobec granicy na Odrze i Nysie” – mówi przedsiębiorca. "Wielu Niemców kojarzy Wschód z biedą, brakiem cywilizacji i pewnym bałaganem” – tłumaczy.

d7ipl0j

Bałtyk przyciąga Niemców

Pomimo zastrzeżeń, szczególnie mieszkańcy wschodnich Niemiec chętnie spędzają urlop nad polskim Bałtykiem. Atutem jest fakt, iż samochodem w ciągu kilku godzin można dotrzeć do Świnoujścia, Kołobrzegu czy nawet Sopotu i Gdańska. Dodatkowym atutem były też do niedawna niskie ceny, ale to się zmienia. "Polska przestała być krajem tanim” – mówi Wolf.

Zwiedzanie miast, nawet Warszawy, nie cieszy się natomiast wśród Niemców popularnością. W roku 2017 w stolicy Polski przebywało 207 tys. Niemców, tyle samo co Amerykanów, choć ci ostatni zanim dotrą do Warszawy muszą wiele godzin spędzić w samolocie.

"Osoby, które jeszcze nigdy nie były w Polsce, są z reguły bardziej uprzedzone niż osoby, które jej nie znają” – mówi Wolf. Pewną pociechą jest to, że liczby gości z Niemiec wzrastają. "Na to, by Polska stała się drugimi Włochami, trzeba będzie jeszcze długo czekać” – konstatuje pesymistycznie Fritz.

Przeczytaj też: Medycyna i kuchnia – polskie atuty na ITB w Berlinie
Niemiecki urlopowicz wybiera głównie Bałtyk i Mazury

d7ipl0j

Podziel się opinią

Share
d7ipl0j
d7ipl0j
Więcej tematów