Trwa ładowanie...

Definicja gwałtu do zmiany? Ruszają konsultacje. Najpierw Sejm

Wysłuchanie publiczne projektu zmieniającego definicję zgwałcenia odbędzie się w poniedziałek w Sejmie. Oprócz tego, zgodnie z propozycją, minimalna kara za taki czyn zostałaby podwyższona z dwóch do trzech lat.

Definicja gwałtu do zmiany? Ruszają konsultacje. Najpierw SejmDefinicja gwałtu do zmiany? Ruszają konsultacje. Najpierw SejmŹródło: East News, fot: Maciej Luczniewski, REPORTER
d4aim33
d4aim33

Projekt zmiany zapisów Kodeksu karnego dotyczących gwałtu przygotowały organizacje kobiece pod auspicjami Fundacji Feminoteka. Dokument ma zostać złożony w Sejmie przez klub Lewicy.

Posłanka tego ugrupowania Anita Kucharska-Dziedzic przekazała w komunikacie, że na poniedziałkowe wysłuchanie publiczne projektu w Sejmie wyraziła zgodę marszałek Elżbieta Witek. Zainteresowani zgłoszeniem uwag będą mogli połączyć się zdalnie.

Po wysłuchaniu publicznym projekt będzie konsultowany również w internecie.

d4aim33

Zobacz też: Czarna plansza w TVP przed orędziem Tomasza Grodzkiego. Jarosław Sellin: mała złośliwość

"W projekcie zapisujemy, że każde obcowanie seksualne, do którego doprowadza się bez zgody, ma być uznane za gwałt. Tego rodzaju definicja mówi o tym, że gwałt miał miejsce, jeśli nie było zgody, bo np. została ona przełamana, czyli mamy przemoc lub groźbę karalną, albo która nie mogła zostać wyrażona, bo kobieta była odurzona, nie miała świadomości tego, co się z nią dzieje, albo nie było przemocy fizycznej, ale była przemoc psychiczna i kobieta była zastraszona" - wyjaśniła posłanka Lewicy.

Obowiązujący przepis mówi, że do zgwałcenia dochodzi przy doprowadzeniu do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".

d4aim33

Definicja gwałtu do zmiany? Wyższa kara minimalna

W myśl propozycji minimalna kara za zgwałcenie zostałaby podwyższona z dwóch do trzech lat.

"Dlaczego to jest tak ważne? Bo gdy jest mniejsza niż trzy lata, to mamy do czynienia z występkiem, a gdy jest wyższa - ze zbrodnią. I jeśli gwałt uznamy za zbrodnię, to skończy się to, z czym mamy obecnie do czynienia powszechnie, że większość kar za zgwałcenie to wyroki w zawieszeniu" - podkreśliła w komunikacie Anita Kucharska-Dziedzic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4aim33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aim33
Więcej tematów