Trwa ładowanie...
d4cjlo7
ustawa
13-07-2006 22:35

Dane biometryczne w paszportach

Umożliwienie umieszczania w paszportach
danych biometrycznych ich właścicieli i stworzenie centralnej
ewidencji wydawanych i unieważnionych paszportów - zakłada ustawa
o dokumentach paszportowych, którą uchwalił Sejm.

d4cjlo7
d4cjlo7

Za przyjęciem ustawy było 409 posłów; przeciwko - 4.

Unia Europejska chce, by jej członkowie już w sierpniu zaczęli wydawać paszporty biometryczne z czipem zawierającym dane o rysach twarzy, a w 2009 r. z odciskami palców.

W ustawie wprowadzono m.in. definicję danych biometrycznych - obejmują one wizerunek twarzy i odciski palców właścicieli paszportu.

Utworzona zostanie centralna ewidencja wydawanych i unieważnionych paszportów, która będzie podlegała ministrowi SWiA. Dostęp do niej będą miały organy paszportowe - minister SWiA, minister spraw zagranicznych, wojewoda, konsul oraz komendant główny straży granicznej. Dane zawarte w centralnej ewidencji będą mogły też być udostępniane m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, policji, prokuraturom, sądom.

d4cjlo7

Z powodu konieczności umieszczenia w nowych paszportach danych biometrycznych, nie będą do nich wpisywane dane dzieci ich właścicieli. Dlatego ustawa umożliwia wydawanie paszportu (na żądanie rodziców) nawet dzieciom, które nie ukończyły 5 lat. W takich sytuacjach będzie to jednak paszport tymczasowy, ważny przez 12 miesięcy. Paszport wydany dzieciom w wieku od 5 do 13 lat - zgodnie z ustawą - ma być ważny 5 lat. W pozostałych przypadkach ważność paszportu ma mijać po 10 latach.

Regulacja wprowadza też możliwość odstępstwa od zasady konieczności uzyskania zgody obojga rodziców na wydanie paszportu ich dziecku. Zgodnie z ustawą, jest to możliwe w sytuacjach, gdy uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione (np. gdy miejsce jego pobytu nie jest znane lub nie ma z nim kontaktu) lub gdy przemawia za tym dobro dziecka. W takich sytuacjach zgodę jednego z rodziców zastąpić ma zgoda sądu rodzinnego.

Uregulowano też takie kwestie, jak zwolnienie z opłat za wydanie paszportu. Dotyczy ono osób, które mają ukończone 70 lat oraz tych, które wyjeżdżają za granicę w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji. Za paszport nie trzeba będzie płacić także w sytuacji, gdy okaże się, że nasz dotychczasowy dokument ma wadę techniczną. Zwolnieni z opłaty zostali również żołnierze niezawodowi, wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami kraju.

d4cjlo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cjlo7
Więcej tematów