Czy Tusk zatańczy na balu u Kaczyńskiego?
Szef rządu dostanie zaproszenie na bal, który prezydent wyda z okazji Święta Niepodległości - czytamy w "Rzeczpospolitej". Kancelaria Prezydenta już rozesłała zaproszenia na tę imprezę w Teatrze Wielkim do 55 głów państw. Jeżeli wszyscy zaproszeni przyjadą, będzie to wielkie wydarzenie towarzysko-polityczne.
05.09.2008 | aktual.: 10.09.2008 11:17
Bal odbędzie się pięć dni przed pierwszą rocznicą sprawowania władzy przez koalicję PO – PSL. W listopadzie jedne wydarzenia polityczne będą goniły następne. Choć to nie czas wyborów, tej jesieni partie będą się biły o uwagę opinii publicznej i obecność na wizji w najlepszym czasie antenowym.
Z okazji 11 listopada, czyli 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent Lech Kaczyński wydaje bal prezydentów, który może się stać hitem tegorocznej jesieni w polityce. Kancelaria Prezydenta już rozesłała zaproszenia na tę imprezę w Teatrze Wielkim do 55 głów państw, m.in. Francji, USA i Rosji. Jeżeli wszyscy zaproszeni przyjadą, będzie to wielkie wydarzenie towarzysko-polityczne.
Zaproszenie dostanie także premier Donald Tusk, choć o liście krajowych osobistości, które zamierzamy zaprosić, jeszcze nie dyskutowaliśmy – mówi Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta.
Na bal do prezydenta Lecha Kaczyńskiego będą zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz Polski, w tym premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - zapowiedział szef prezydenckiego biura spraw zagranicznych Mariusz Handzlik.
Oprócz kierownictwa parlamentu i członków rządu zaproszenia otrzymają m.in. władze samorządowe z miast, które biorą udział w obchodach, reprezentanci duchowieństwa, przedstawiciele sił zbrojnych i organizacji kombatanckich.
Lech Kaczyński chciałby, aby 90. rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada nadać podobną rangę do obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Uroczystości rocznicowe będą się składały z trzech elementów. Pierwsza część - jak co roku - odbędzie się na Placu Piłsudskiego w południe, gdzie zostanie odprawiona uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie obchody przeniosą się na Zamek Królewski, gdzie Lech Kaczyński w obecności zaproszonych gości otworzy wystawę poświęconą 90-leciu polskiej niepodległości.
Wieczorem w Teatrze Wielkim zaplanowany jest program artystyczny odnoszący się do idei niepodległościowej. Planowane jest także przemówienie prezydenta. Uroczystości w Teatrze zostaną połączone z przyjęciem dla zaproszonych gości.
11 listopada 1918 podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową. Przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski, uwolniony pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada.
Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski w 1918 roku zaczynały się dopiero kształtować, 11 listopada 1918 roku pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.