PolskaCzy Polska to bezpieczny kraj?

Czy Polska to bezpieczny kraj?

Większość Polaków (69%) uważa Polskę za
kraj bezpieczny, jeszcze więcej osób (88%) twierdzi, że
miejsce, w którym mieszkają, jest spokojne i bezpieczne - wynika z
sondażu CBOS.

69% badanych uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie, przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta ankietowanych (29%). Według CBOS - biorąc pod uwagę lata 90. i obecną dekadę - można stwierdzić, że są to wyniki najlepsze spośród dotychczas notowanych.

Ocenę, że w Polsce żyje się bezpiecznie, częściej wyrażają mężczyźni niż kobiety. Opinie na ten temat zależą również od wykształcenia i statusu materialnego - badani z wykształceniem średnim i wyższym, a także najwięcej zarabiający i zadowoleni ze swoich warunków materialnych częściej postrzegają Polskę jako kraj bezpieczny.

Zależy to również od wieku badanych: najmłodsi odznaczają się zauważalnie większym poczuciem bezpieczeństwa niż najstarsi. Ponadto w największych miastach częściej niż na wsi czy w małych miastach uważa się o Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie.

Poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy - dzielnicy, osiedlu lub wsi - jest jeszcze większe niż w skali kraju. Niemal 9 na 10 badanych (88%) określa swoje otoczenie jako bezpieczne i spokojne, 12% uważa, że ich okolica nie jest bezpieczna.

Mieszkańcy wsi czują się bardziej bezpieczni niż mieszkańcy największych aglomeracji miejskich. Wśród respondentów mieszkających na wsi prawie powszechna jest opinia, że okolica, w której mieszkają, jest bezpieczna i spokojna, natomiast w dużych miastach takie głosy pojawiają się znacznie rzadziej.

Respondenci w większości (58%) nie obawiają się, że mogą paść ofiarą przestępstwa. Obawy tego rodzaju ma dwie piąte badanych (41%).

Zagrożenie przestępczością częściej odczuwają mieszkańcy miast niż wsi, częściej też osoby będące w złej sytuacji materialnej niż respondenci lepiej oceniający własne warunki bytu. Ludzie z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym rzadziej niż pozostali obawiają się tego, że mogą paść ofiarą przestępców.

Jeszcze częściej niż o własne bezpieczeństwo badani obawiają się o to, że ktoś z bliskich padnie ofiarą przestępstwa. Obawy takie wyraża blisko co drugi Polak (48%), natomiast połowa nie ma tego rodzaju lęków. Co szósty ankietowany (16%) przyznaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat został okradziony, co dziesiąty (10%) miał w tym okresie włamanie do mieszkania, 4% padło ofiarą pobicia, a 3% napadu rabunkowego. Co 20. respondent (5%) twierdzi, że stał się w tym czasie ofiarą jeszcze innego przestępstwa.

Sytuacje te relatywnie częściej przytrafiały się mieszkańcom największych aglomeracji miejskich, bardzo rzadko mieszkańcom wsi. Jeśli chodzi o kradzieże i włamania do mieszkania, częściej doświadczyli ich ludzie zamożni - najwięcej zarabiający i dobrze oceniający własną sytuację materialną.

Zadowolenie z działań policji w swoim miejscu zamieszkania wyraża dwie trzecie Polaków (67%), natomiast co czwarty (25%) negatywnie ocenia jej pracę.

Działalność policji w miejscu zamieszkania jest lepiej postrzegana przez mieszkańców wsi oraz ankietowanych mających wykształcenie zasadnicze zawodowe i podstawowe.

Z częstości patroli jest zadowolonych trzy piąte respondentów (61%), natomiast co trzeci (35%) uważa, że funkcjonariusze zbyt rzadko patrolują najbliższą okolicę.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-8 kwietnia na 1094-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)