Trwa ładowanie...

Czesi dogadali się z Niemcami. W sprawie Polski cisza

Wygląda na to, że Czesi wkrótce otrzymają obiecane im czołgi Leopard. Praga uzgodniła już warunki umowy z Berlinem i do czeskiego arsenału powinno trafić przynajmniej 14 pojazdów. Z kolei Słowacja dostanie 15 leopardów, co potwierdziły MON obu państw w ubiegłym tygodniu. Polska natomiast dalej nie dogadała się w tej sprawie z Niemcami i istnieje realne ryzyko, że wcześniejsze porozumienie zostanie zerwane.

Niemieckie Leopardy trafią do Czech i Słowacji, natomiast na razie nie ma takiej zgody na realizację umowy z Polską. Niemieckie Leopardy trafią do Czech i Słowacji, natomiast na razie nie ma takiej zgody na realizację umowy z Polską. Źródło: Gettyimage, fot: SeanGallup
d2grna7
d2grna7

Niemiecki MON poinformował, że pierwsze czołgi Leopard 2 trafią do czeskiego wojska jeszcze przed końcem tego roku. Stąd też postanowienia z lipcowego spotkania szefów MSZ Annaleny Baerbock i Jana Lipavskiego znalazły potwierdzenie w rzeczywistości, dlatego do Pragi powinno dotrzeć 14 takich jednostek.

Od początku wojny w Ukrainie Czechy dostarczyły kilkadziesiąt czołgów do Kijowa, oczekując tym samym uzupełnienia swoich zapasów sprzętem nowszych generacji. Premier kraju Peter Fiala podkreślił ostatni, że wymiana czołgów jest już "zakończona".

- Pierwsze czołgi przyjadą do Czech przed końcem roku. Wymiana czołgów jest zakończona - potwierdził Fiala w oficjalnym wystąpieniu.

d2grna7

Na podobny scenariusz liczyła również Słowacja, która w ubiegłym tygodniu wraz z Niemcami potwierdziła, że wcześniej zawarte porozumienie zostanie zrealizowane i do stycznia kilka Leopardów dotrze do naszego południowego sąsiada. Łącznie Bratysława ma otrzymać ich 15.

Co w takim razie z Polską?

Na drugim biegunie znajduje się Polska, która cały czas nie może dojść do kompromisu z Berlinem. Warszawa też otrzymała obietnicę, że za militarne wspieranie Ukrainy część braków w sprzęcie wojskowym zastąpionych zostanie niemieckimi Leopardami.

Szef MON, Mariusz Błaszczak powtarza, że Warszawa oczekuje minimum 44 Leopardów 2. Odpowiedź Berlina nie zmienia się od długich tygodni, ponieważ tamtejszy MON nazwał żądania Polski "przesadnymi oczekiwaniami". Według dziennikarzy państwowej niemieckiej telewizji ARD, nad Wisłą niezadowolenie z tej kwestii stale rośnie, dlatego niewykluczone, że umowa w końcu zostanie zerwana. Co więcej, w podobnej sytuacji jak Polska znajdują się również Słowenia czy Grecja, które też nie mogą być pewne czy otrzymają obiecany im przez Berlin sprzęt.

Olaf Scholz w Pradze. "Putin wykorzysta naszą każdą słabość"

d2grna7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grna7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj