ŚwiatCzarne chmury nad rosyjskim MAK. Na celowniku Tatiana Anodina

Czarne chmury nad rosyjskim MAK. Na celowniku Tatiana Anodina

Rosyjski deputowany domaga się prawnej oceny działalności Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Według dziennika "Izwiestia", deputowany Dumy Państwowej Aleksandr Starowojtow skierował w tej sprawie pismo do Prokuratora Generalnego. Politykowi chodzi głównie o sprawdzenie szefowej Komitetu Tatiany Anodiny.

Czarne chmury nad rosyjskim MAK. Na celowniku Tatiana Anodina
Źródło zdjęć: © PAP/ITAR-TASS | Valery Sharifulin

12.11.2015 | aktual.: 12.11.2015 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

MAK jest ponadpaństwową organizacją, nie podlegającą jurysdykcji rosyjskich władz. Funkcjonuje na mocy porozumień mińskich z 1991 roku, zawartych przez kraje dawnego ZSRR.

Niedawno okazało się, że część sygnatariuszy tego porozumienia zapowiedziała zerwanie współpracy z Międzypaństwowym Komitetem Lotniczym. MAK zajmuje się m.in. wydawaniem certyfikatów lotniczych i badaniem katastrof. Jego decyzje mają istotny wpływ na rynek lotniczy w krajach dawnego ZSRR.

To ta organizacja badała przyczyny katastrofy smoleńskiej, obciążając odpowiedzialnością załogę Tupolewa i zarzucając najwyższym polskim urzędnikom, znajdującym się na pokładzie wywieranie nacisków na pilotów.

Niedawno okazało się, że szefowa MAK Tatiana Anodina ma udziały w bankrutujących liniach lotniczych swojego syna Aleksandra Pleszakowa Transaero. Według magazynu "Forbes", gdy okazało się, że bankructwo przewoźnika jest nieuniknione, Anodina wraz z synem i synową wyjechała do Francji.

Niektóre zachodnie źródła twierdzą, że szafowa MAK może być niebezpieczna dla rosyjskich władz, bowiem dysponuje tak zwanymi informacjami "wrażliwymi", dotyczącymi afer lotniczych i finansowych.

We wrześniu 2013 roku Tatiana Anodina została odznaczona Orderem Legii Honorowej, nadanym jej przez prezydenta Francji Francois Hollande'a za wkład w budowę systemu bezpieczeństwa lotniczego i rozwój francusko-rosyjskich kontaktów w sferze lotnictwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (154)
Zobacz także