Cyber-ataki co 15 minut
Niezabezpieczony komputer jest atakowany średnio co 15 minut - do takich wniosków doszli dziennikarze serwisu BBC po przeprowadzonym teście na odporność pecetów na czyhające w Sieci zagrożenia. Nic dziwnego, że Brytyjczycy bardziej boją się cyberwłamywaczy niż "zwykłych" złodziei, jak wynika z badania przeprowadzonego na grupie brytyjskich internautów przez firmę Get Safe Online.
Redaktorzy serwisu BBC.co.uk przeprowadzili proste doświadczenie: za pomocą narzędzia VMWare zainstalowali na komputerze wirtualny system operacyjny Windows XP bez żadnych zabezpieczeń w postaci zapory sieciowej czy programu antywirusowego. Tak skonfigurowany "honeypot" ( czyli wabik na cyberprzestępców, gromadzący statystyki o najpopularniejszych typach ataków i przechwytujący kopie niebezpiecznych aplikacji ) po podłączeniu do Internetu średnio co 15 minut odnotowywał kolejną próbę włamania.
Większość zarejestrowanych ataków nie niosła wielkiego zagrożenia - były to najczęściej wyskakujące okienka... ostrzegające przed sieciowymi zagrożeniami ( patrz artykuł "( Anti )spyware zaraża przez mózg" - http://www.idg.pl/news/91114.html ). Jednakże średnio co godzinę odnotowywano poważne ataki, które mogłyby obrócić komputer w maszynę "zombie" i posłużyć do wykonywania ataków DoS bądź rozsyłania spamu. Przeciętnie raz na dobę zdarzała się próba przejęcia kontroli nad komputerem. Honeypot zarejestrował też próby infekcji starymi wirusami ( np. MS.Blaster ) i przypadki skanowania portów. Komputer BBC atakowano z niemal całego globu.
Mimo takiej skali zagrożenia, większość internautów nie przywiązuje zbytniej wagi do kwestii należytego zabezpieczenia komputera. Z badania firmy Get Safe Onlina wynika, że 17 % ankietowanych nie posiada zainstalowanego antywirusa, a 22 % - firewalla. Kolejne 23 % przyznało się do otwierania załączników do wiadomości email od nieznanych adresatów. Co ciekawe, okazało się również, iż 21 % badanych najbardziej boi się cyberataku, a "jedynie" 16 % - włamania do mieszkania.
Więcej informacji: BBC - http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/5414502.stm