Trwa ładowanie...

Co z dyrektorem liceum z Tarnowa? Nowak wydała oświadczenie

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak reaguje na doniesienia w sprawie dyrektora III LO w Tarnowie. Jak zapewnia, jej decyzja o wszczęciu postępowania nie ma nic wspólnego z "represjonowaniem".

Co z dyrektorem liceum z Tarnowa? Nowak wydała oświadczenieCo z dyrektorem liceum z Tarnowa? Nowak wydała oświadczenieŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel
dx7ml8e
dx7ml8e

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2022 roku, które miały miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Dyrektor placówki Jan Ryba powiadomił sąd o niepokojącej sytuacji jednej z uczennic. Sprawą zajęła się prokuratura. Matce nastolatki postawiono zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się nad córką. Kobieta nie zgadzała się z zarzutami i działaniami dyrektora, więc złożyła skargę do małopolskiego kuratorium. Na czas postępowania dyrektor został zawieszony.

Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak nauczyciele tamtejszego liceum zwrócili uwagę, że zawieszenie dyrektora może być odbierane jako zniechęcanie do reagowania na niepokojące sygnały ze strony uczniów. - Wiem, że pomogłem dziecku i to jest najważniejsze. Do organów nadzorczych nie mam żadnych pretensji, one po prostu wykonują swoje zadania - komentował dyrektor Ryba dla "TEMI".

Nowak reaguje ws. tarnowskiego liceum. "Media i politycy już wydali wyrok"

W piątek małopolska kurator oświaty wydała w sprawie oświadczenie. "Powodem polecenia wszczęcia postępowania (...) było niewykonywanie przez niego zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i nierealizowanie zaleceń wydanych w trybie nadzoru pedagogicznego. (...) Nie jest prawdą, jakoby Kuratorium (...) miało represjonować Dyrektora III LO w Tarnowie z powodu zawiadomienia organów ścigania o jednej ze spraw" - przekazała Barbara Nowak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Wspólny start w wyborach SP i PiS? Ziobryści o "planie A"

Jak jednak oceniła, zawiadomienie złożone 2 czerwca 2022 roku przez dyrektora do sądu rodzinnego "było działaniem spóźnionym, gdyż szkoła dowiedziała się o problemie (...) w kwietniu 2022 roku".

dx7ml8e

"Niezależna Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli ustala fakty, ale media i politycy już wydali wyrok. Kampanie oszczerstw i ferowanie wyroków przed rozstrzygnięciem sprawy przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli stały się regułą, która jest analogiczna do praktyk znanych z ustroju komunistycznego i stanowi lekceważenie zasad państwa prawa" - czytamy w oświadczeniu.

"Jako Małopolski Kurator Oświaty, świadoma misji ochrony uczniów przed niebezpieczeństwami, oświadczam, że żadne naciski nie są w stanie spowodować zaniechania moich działań na rzecz dobra dzieci i młodzieży" - dodała Nowak.

"Dzieci są hejtowane, a dyrektora bronią media. Posłowie Lewicy i KO organizują kolejny najazd na Kurator Nowak. Gdzie są prawa dziecka?" - stwierdziła kurator w mediach społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx7ml8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx7ml8e
Więcej tematów